X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Obrazki domowe" Elżbiety Nadel. Artystyczne świadectwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 11:07
Tekę 18 rysunków tuszem w autorskiej okładce odnalazł krakowski marszand, który porządkował mieszkanie odziedziczone po krewnych, pochodzących ze Lwowa. Okazało się, że to dzieło Elżbiety Nadel, graficzki znanej w Izraelu jako Elisheva Landau. Muzeum POLIN kilka lat starało się o pozyskanie teki.
Audio
  • Sztuka ukazująca prawdziwe życie w getcie (Kulturalna jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Muzeum Żydów Polskich POLIN

Prace zostały wykonane tuszem, a ich datowanie przypada na 1942 rok. Renata Piątkowska - kuratorka z Muzeum historii Żydów Polskich POLIN twierdzi, że nie ma wątpliwości, że Elżbieta Nadel wykonała swoje dzieła w getcie lwowskim. - Prace są sygnowane Gwiazdą Dawida, a ich bohaterowie mają namalowane na przedramieniu opaski - mówi kuratorka. Twierdzi, że ilustracje są artystycznym opisem zwykłego dnia z życia w getcie. - Możemy z tych prac dowiedzieć się, jak wyglądały wizyty pacjentów u rodziców artystki, którzy byli lekarzami - dodaje Renata Piątkowska.

Kuratorka twierdzi, że Elżbieta Nadel w swoich malowidłach opowiada także o Polakach, którzy ratowali Żydów i zostali uhonorowani tytułem "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". - To wybitne dzieło sztuki, ale także zapis, raport, ślad i świadectwo ludzkiej zagłady - ocenia. Mówi, że istotnym momentem w życiu młodej graficzki było wówczas poznanie młodego Kazimierza Moździerza, który pomógł jej przewożąc ją i jej matkę Reginę do Warszawy z getta dla ludności żydowskiej. Renata Piątkowska twierdzi, że "Obrazki domowe" to bardzo cenna sztuka, która pomaga zrozumieć realia funkcjonowania w bardzo trudnych czasach. - Jest to świadectwo ilustracyjne, ale równie cenne, jak dzieło literackie - podsumowuje.

Co inspirowało Elżbietę Nadel do tworzenia ilustracji, pomimo tak trudnych czasów? Dlaczego malowidła są tak samo cennym nośnikiem wiedzy i emocji, jak literatura? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski 

Gość: Renata Piątkowska (kuratorka z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

Data emisji: 29.03.2019

Godzina emisji: 21.11

K.A/kh


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak