Prof. Wojciech Fałkowski: Notre Dame była matką wszystkich katedr

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 11:42
- W wymiarze symbolicznym została zniszczona katedra, która jest najważniejszym miejscem kultu, jednym z najważniejszych miejsc historycznych i jednocześnie takim zwornikiem wyobraźni państwowej Francji. Notre Dame miała legendę – powiedział na antenie Jedynki prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, mediewista i dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Dodał, że odbudowa świątyni w pięć lat jest mało realna. Jego zdaniem potrwa to około 20-30 lat. 
Audio
  • Mediewista prof. dr hab. Wojciech Fałkowski o znaczeniu katedry Notre Dame w kulturze europejskiej oraz o symbolicznej stracie po jej pożarze (Kulturalne Jedynka)
Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski
Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Pożar, do którego doszło w poniedziałek w słynnej katedrze Notre Dame, początkowo objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Do północy pożar udało się opanować na tyle, że strażacy podali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Dwa dni po pożarze, w południe, w archikatedrze warszawskiej zabrzmiały dzwony na znak solidarności i duchowej łączności z mieszkańcami Paryża.

Zdaniem gościa audycji proces niszczenia katedry będzie jeszcze postępował. – Rozgrzane mury teraz wracają do normalnej temperatury i zaprawa wapienna może ulec całkowitemu zniszczeniu, więc niewykluczona jest destabilizacja niektórych partii murów  –  mówił prof. dr hab. Wojciech Fałkowski.

>>> Dowiedz się więcej o pożarze katedry Notre Dame w Paryżu <<< 

–  Zapowiedź, że odbudowa katedry potrwa pięć lat jest bardzo ambitna. Zakończenie renowacji i rekonstrukcji zabytkowego wnętrza, moim zdaniem, musi potrwać dłużej. Pięć lat traktuję jako wskazanie celu utrzymania głównego korpusu, ale całość prac, w moim przekonaniu, będzie trwała 20-30 lat – ocenił.

Czy pożar katedry Notre Dame zjednoczy Francuzów? Jak wielką stratą dla kultury europejskiej jest zniszczenie katedry? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość:  prof. dr hab. Wojciech Fałkowski (mediewista, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 16.04.2019

Godzina emisji: 21.10

abi/kh

Czytaj także

Szymon Szynkowski vel Sęk o pożarze katedry Notre Dame: czujemy się współodpowiedzialni za europejskie dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 20:56
- Mam głęboką nadzieje, że Francuzi będą zainteresowani naszą pomocą przy odbudowie katedry Notre Dame. Mamy polskiego ducha i czujemy się odpowiedzialni za wszystko, co jest nazywane europejskim dziedzictwem kulturowym - powiedział w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń