Stanisław Moniuszko jako mąż i ojciec

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 15:53
Ze swoją ukochaną żoną Aleksandrą Müllerówną (zwaną Omką) zaręczył w wieku zaledwie 17 lat. Miał z nią dziesięcioro dzieci, musiał więc być człowiekiem nie tylko twórczym, ale i zaradnym. O życiu rodzinnym kompozytora i jego muzycznych podróżach opowiadała w audycji prof. Małgorzata Komorowska, muzyk i polonistka.
Audio
  • Prof. Małgorzata Komorowska o życiu prywatnym Stanisława Moniuszki (Kulturalna Jedynka)
Artysta rzeźbiarz Ignacy Zalek podczas pracy nad pomnikiem Stanisława Moniuszki przeznaczonym dla Grudziądza, 1935 r.
Artysta rzeźbiarz Ignacy Zalek podczas pracy nad pomnikiem Stanisława Moniuszki przeznaczonym dla Grudziądza, 1935 r.Foto: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Ród Moniuszków wywodził się z północno-wschodniej Polski. W rejonie Augustowa znajduje się wieś Moniuszki. – To stamtąd dziadek kompozytora, też Stanisław, przewędrował na ziemię mińską. Warto wspomnieć, że autor Prząśniczki był jedynym spadkobiercą tego nazwiska i z tego powodu cieszył się względami w całej rodzinie – mówiła w "Kulturalnej Jedynce" prof. Małgorzata Komorowska.

Stanisław Moniuszko swoją żonę Aleksandrę poznał w Wilnie. Razem ze stryjem mieszkał w domu państwa Müllerów, w kamienicy, w której wynajmowano pokoje. Zgodnie z ówczesnym obyczajem w pokojach stawiano instrumenty. – Córka właścicieli usłyszała pewnego razu, jak ktoś pięknie gra na eolomelodikonie [instrument klawiszowy przyp.red.] i od razu postanowiła poznać grającego. Stanisław natychmiast się zakochał i przez pokojówkę posyłał listy błagając o spotkanie – mówiła profesor.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.   

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: prof. Małgorzata Komorowska (muzyk i polonistka)

Data emisji: 3.05.2019

Godzina emisji: 21.10

abi

Czytaj także

Po prostu - Moniuszko!

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 16:00
Dwa dni przed 200. urodzinami wielkiego polskiego kompozytora zapraszamy na specjalną świąteczną audycję „Po prostu - Moniuszko!" z udziałem Akademii Operowej i znamienitych gości.
rozwiń zwiń