Wystawa "Sztuka to wartość". Co można podziwiać w Muzeum Narodowym?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 12:39
Katarzyna Szydłowska-Schiller, która jest kuratorką wystawy mówi - sztuka to nie tylko wartość pieniądza, ale też wartość duchowa i estetyczna. W "Kulturalnej Jedynce" dowiadujemy się o tym, jakie dzieła można podziwiać w trakcie trwania wystawy i dlaczego warto się na nią wybrać.
Audio
  • O wystawie "Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego" (Kulturalna Jedynka)
Wystawa Sztuka to wartość
Wystawa "Sztuka to wartość"Foto: Leszek Szymański/PAP

Michał Montowski opowiada, że wystawa polskiego malarstwa współczesnego "Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego", którą można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie zawiera dzieła pochodzące z lat 90. Są to prace ówczesnych artystów będące zapisem dekady przemian w Polsce. Za stworzenie kolekcji odpowiada kurator i historyk sztuki Anda Rottenberg.

Katarzyna Szydłowska-Schiller mówi, że tytuł wystawy jest wieloznaczny i wskazuje na szeroką wartość sztuki. Dodaje, że na kolekcję składają się nie tylko obrazy, ale też fotografie i rzeźby. Można podziwiać prace artystów o tematyce konceptualnej i ornamentalnej. Kuratorka z dumą przyznaje, że reprezentanci banku spojrzeli inaczej na coś, co na co dzień wisiało na ścianach ich pracowniczych gabinetów twierdząc, że dzieła wcześniej były rozproszone i niedoceniane. - Dzięki wystawie poczuli, że mają wokół siebie wspaniałą kolekcje - ocenia. 

Dowiadujemy się również, że PKO BP wspiera Muzeum Narodowe podczas wielu wydarzeń. - Oni są naszym wieloletnim mecenasem, a my jesteśmy im za to bardzo wdzięczni - mówi gość Jedynki zachęcając wszystkich do jak najszybszego wybrania się do Muzeum Narodowego w celu zapoznania się z wystawą. - Prace po 30 czerwca wracają do banków i gabinetów, w których wcześniej się znajdowały, dlatego warto się spieszyć - zachęca Katarzyna Szydłowska-Schiller.

W audycji także Justyna Guza o tym, jak wycenia się sztukę współczesną.

Jak wygląda klucz zwiedzania wystawy? Nazwiska jakich artystów są związane z wydarzeniem "Sztuka to wartość"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Katarzyna Szydłowska-Schiller (kurator wystawy), Justyna Guza (z Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 10.05.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A/kh


Czytaj także

Rembrandt - mistrz malarstwa niderlandzkiego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 15:54
Obrazy Rembrandta budzą podziw wśród miłośników sztuki. Jego obrazy, rysunki, grafiki można podziwiać w kilku holenderskich muzeach, a największe zainteresowanie budzi wystawa w Hadze, na której zaproponowano nowy sposób studiowania jednego z najsłynniejszych obrazów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwalowe filmowe emocje w różnych miastach w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 18:01
Jeden już trwa, drugi niedługo się rozpocznie. Mowa o festiwalach filmowych, które odbywają się w różnych miastach Polski. Pierwszy to krakowski Festiwal Kina Niezależnego "OFF Camera", drugi, który rozpocznie się 10 maja, to festiwal filmów dokumentalnych "Dogs Against Gravity".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"In Touch". Film opowiadający o tęsknocie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 12:23
Debiutancki pełnometrażowy film dokumentalny Pawła Ziemilskiego "In Touch" opowiada o emigracji zarobkowej mieszkańców wsi Stare Juchy znajdującej się na Mazurach. Od lat 80. co trzeci mieszkaniec wyjechał do Islandii. Fabuła skupia się na tęsknocie rodziny i pustce, którą pozostawili po sobie bliscy. Film został doceniony na festiwalach w Amsterdamie i Salonikach. 
rozwiń zwiń