Jakie emocje kryją się w słuchowiskach sopockiego festiwalu "Dwa Teatry"?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 13:04
W "Kulturalnej Jedynce" mowa o utworach 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Dowiedzieliśmy się czym jest słuchowisko współczesne i porozmawialiśmy z twórcami takich dzieł, jak "Pod stopami niebo i nad głową niebo" oraz "W jednym kapciu w drugim bucie", w których można "zasłuchać się" w czasie trwania festiwalu.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 1388843/pixabay

Prosto z Sopotu, w którym odbywa się 19. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" Anna Stempniak przedstawiła relację z kulturalnego wydarzenia. Dowiedzieliśmy się, że tegoroczna edycja zawiera w swoim programie 34. słuchowiska i 28. spektakli telewizyjnych. Marek Kochan - reżyser słuchowiska "W jednym kapciu w drugim bucie" twierdzi, że festiwal poza walorami kulturalnymi jest także miejscem wyjątkowych spotkań. 

Józef Opalski debiutował w radiu jako aktor, a o sobie samym mówi, że w radiu się urodził. Wyreżyserował słuchowisko Patrycji Babickiej i Magdaleny Zarębskiej-Węgrzyn pt. "Pod stopami niebo i nad głową niebo", które jest opowieścią o ostatnich godzinach życia alpinistki Wandy Rutkiewicz. - Jest to poetycki monodram, który jest bardzo przejmujący - komentuje reżyser. 

"W jednym kapciu w drugim bucie" to słuchowisko będące opowieścią o lotach w kosmos, którego reżyserem jest Marek Kochan. -  Jest to kolaż złożonych ze sobą różnych motywów, w którym znajdują się wszelakie wariacje - mówi artysta. Andrzej Mastalerz wcielił się w rolę Twardowskiego w sztuce i jak sam twierdzi - stanął przed trudnym wyzwaniem, jakim było przyswojenie bardzo "ciężkiego i gęstego tekstu". Aktor twierdzi, że potraktował tę rolę jak prawdziwe wyzwanie. - Jest to rodzaj wierzchowca, z którego można spaść bez wstydu.

Oba słuchowiska można podziwiać na 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"

Jak artyści definiują pojęcie "słuchowiska współczesnego"? Dlaczego teatr radiowy uważany jest za sztukę wyobraźni? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Zapraszamy do specjalnego serwisu poświęconemu wydarzeniu "Dwa Teatry" >>> https://www.polskieradio.pl/410

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Andrzej Mastalerz (aktor), Marek Kochan (reżyser), Józef Opalski (reżyser)

Data emisji: 24.05.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A/ans


Czytaj także

"Znaki"- reportaż o św. Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 09:24
W audycji wykorzystano między innymi fragmenty spotkania z grudnia 2016 roku zorganizowanego przez Muzeum Jana Pawła II oraz  spotkania poświęconego Papieżowi z 18 maja 2005 roku w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie, które przygotowała i prowadziła Irena Piłatowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ferdydurke" Gombrowicza. Spektakl pozbawiony płciowości?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 10:51
W ramach 39. Warszawskich Spotkań Teatralnych - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zaprezentował spektakl "Ferdydurke", w którym zagrali sami trzydziestolatkowie. Czym unikalna adaptacja reżyserki Aliny Moś-Kerger różni się od poprzednich interpretacji słynnego dzieła Witolda Gombrowicza?
rozwiń zwiń

Czytaj także

93 rzeźby Augusta Zamoyskiego. Wyjątkowa wystawa w stołecznym Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 15:26
Od 17 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać 93 rzeźby Augusta Zamoyskiego. Jest to pierwsza prezentacja kolekcji w Polsce po zakupie i transporcie z Francji, gdzie przez 30 lat mieszkał i tworzył jeden z najważniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku.  
rozwiń zwiń