X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie emocje kryją się w słuchowiskach sopockiego festiwalu "Dwa Teatry"?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 13:04
W "Kulturalnej Jedynce" mowa o utworach 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Dowiedzieliśmy się czym jest słuchowisko współczesne i porozmawialiśmy z twórcami takich dzieł, jak "Pod stopami niebo i nad głową niebo" oraz "W jednym kapciu w drugim bucie", w których można "zasłuchać się" w czasie trwania festiwalu.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 1388843/pixabay

Prosto z Sopotu, w którym odbywa się 19. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" Anna Stempniak przedstawiła relację z kulturalnego wydarzenia. Dowiedzieliśmy się, że tegoroczna edycja zawiera w swoim programie 34. słuchowiska i 28. spektakli telewizyjnych. Marek Kochan - reżyser słuchowiska "W jednym kapciu w drugim bucie" twierdzi, że festiwal poza walorami kulturalnymi jest także miejscem wyjątkowych spotkań. 

Józef Opalski debiutował w radiu jako aktor, a o sobie samym mówi, że w radiu się urodził. Wyreżyserował słuchowisko Patrycji Babickiej i Magdaleny Zarębskiej-Węgrzyn pt. "Pod stopami niebo i nad głową niebo", które jest opowieścią o ostatnich godzinach życia alpinistki Wandy Rutkiewicz. - Jest to poetycki monodram, który jest bardzo przejmujący - komentuje reżyser. 

"W jednym kapciu w drugim bucie" to słuchowisko będące opowieścią o lotach w kosmos, którego reżyserem jest Marek Kochan. -  Jest to kolaż złożonych ze sobą różnych motywów, w którym znajdują się wszelakie wariacje - mówi artysta. Andrzej Mastalerz wcielił się w rolę Twardowskiego w sztuce i jak sam twierdzi - stanął przed trudnym wyzwaniem, jakim było przyswojenie bardzo "ciężkiego i gęstego tekstu". Aktor twierdzi, że potraktował tę rolę jak prawdziwe wyzwanie. - Jest to rodzaj wierzchowca, z którego można spaść bez wstydu.

Oba słuchowiska można podziwiać na 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"

Jak artyści definiują pojęcie "słuchowiska współczesnego"? Dlaczego teatr radiowy uważany jest za sztukę wyobraźni? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Zapraszamy do specjalnego serwisu poświęconemu wydarzeniu "Dwa Teatry" >>> https://www.polskieradio.pl/410

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Andrzej Mastalerz (aktor), Marek Kochan (reżyser), Józef Opalski (reżyser)

Data emisji: 24.05.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A/ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Znaki"- reportaż o św. Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 09:24
W audycji wykorzystano między innymi fragmenty spotkania z grudnia 2016 roku zorganizowanego przez Muzeum Jana Pawła II oraz  spotkania poświęconego Papieżowi z 18 maja 2005 roku w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie, które przygotowała i prowadziła Irena Piłatowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ferdydurke" Gombrowicza. Spektakl pozbawiony płciowości?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 10:51
W ramach 39. Warszawskich Spotkań Teatralnych - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zaprezentował spektakl "Ferdydurke", w którym zagrali sami trzydziestolatkowie. Czym unikalna adaptacja reżyserki Aliny Moś-Kerger różni się od poprzednich interpretacji słynnego dzieła Witolda Gombrowicza?
rozwiń zwiń

Czytaj także

93 rzeźby Augusta Zamoyskiego. Wyjątkowa wystawa w stołecznym Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 15:26
Od 17 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać 93 rzeźby Augusta Zamoyskiego. Jest to pierwsza prezentacja kolekcji w Polsce po zakupie i transporcie z Francji, gdzie przez 30 lat mieszkał i tworzył jeden z najważniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku.  
rozwiń zwiń