X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fenomen Wiedźmina. Twórczość Andrzeja Sapkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 17:11
Przygody bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego po raz pierwszy ukazały się drukiem w 1986 roku i do tej pory kariera "Wiedźmina" bardzo dobrze się rozwija. Oprócz powstania cyklu powieści pojawiły się m.in. gry karciane i komputerowe, komiks, serial telewizyjny, film kinowy. Obecnie powstaje również amerykański serial na podstawie "Wiedźmina". Jaki jest jego fenomen?
Audio
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: James_Jester/Pixabay.com

- Jestem miłośnikiem pisarstwa Sapkowskiego. Wyżej cenie opowiadania, niż pięcioksiąg, ale uważam, że jest to bardzo dobra rozrywkowa literatura. (...) Trzeba pamiętać, że w owym czasie fantastyka była zdominowana przez przekłady. To był fenomen ze względu na to, że był to polski autor, który zdobył ogromną popularność. To było coś niezwykłego co ja obserwowałem z punktu widzenia czytelnika literatury fantastycznej - mówi Marek Gumkowski. 

 Goście audycji wspomnieli Michała Parowskiego, znawcę fantastyki, który doceniał twórczość Andrzeja Sapkowskiego. - Właściwie był to pierwszy krytyk. Publikując teksty na ten temat mówił nam o tym, że to jest literatura postmodernistyczna - dodaje Marek Gumkowski. 

- Maciej Parowski to postać nieodżałowana. Jego odejście to wielka strata, nie tylko dla polskiej fantastyki, ale dla literatury polskiej. Spod jego ręki wyszło wielu znakomitych autorów - zaznacza Wojciech Chmielarz. 

Andrzej Sapkowski jest najczęściej po Stanisławie Lemie tłumaczonym polskim autorem. - Stawiałem niezbyt oryginalną tezę, że znalazł on płaszczyznę porozumienia z młodym czytelnikiem przede wszystkim dlatego, że to była literatura, której nie trzeba było tłumaczyć. Nie w takim znaczeniu przekładać z języka, ale tłumaczyć na kod kulturowy, czytelniczy - uważa Marek Gumkowski.

Jakim bohaterem jest Geralt? Jaki jest jego świat w grach komputerowych? Czy literatura fantasy potrafi uchwycić problemy XX wieku? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycjiKulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski 

Goście: dr Marek Gumkowski (historyk literatury, znawca gatunku fatasy), Wojciech Chmielarz (dziennikarz, pisarz)


Data emisji: 21.06.2019

Godzina emisji: 21.08

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rafał Ziemkiewicz: chciałem napisać coś genialnego i szybko umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 11:58
Odkąd pamięta jego marzeniem było, żeby pisać, a w momencie, w którym nauczył się czytać bardzo szybko pojawiła się fantastyka w zbiorze jego lektur. Skąd takie zainteresowanie fantastyką? Gościem radiowej Jedynki był pisarz, publicysta - Rafał Ziemkiewicz, autor książki "A więc wojna!". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiedźmin jest już blisko... Jeszcze 2 dni

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 15:29
Trwa wielkie odliczanie do emisji hitowego słuchowiska "Wiedźmin - sezon burz", które przez całe wakacje będzie gościło w audycji "Lato z radiem". Jego start zaplanowano już na ten piątek, czyli na… dzień urodzin Andrzeja Sapkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystartował "Wiedźmin - sezon burz"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 12:50
- Już samo słowo "Wiedźmin" jest urodziwe - przekonuje Krzysztof Gosztyła, narrator słuchowiska "Wiedźmin - sezon burz". Produkcja Polskiego Radia wystartowała dziś w audycji "Lato z Radiem".
rozwiń zwiń