Fenomen Wiedźmina. Twórczość Andrzeja Sapkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 17:11
Przygody bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego po raz pierwszy ukazały się drukiem w 1986 roku i do tej pory kariera "Wiedźmina" bardzo dobrze się rozwija. Oprócz powstania cyklu powieści pojawiły się m.in. gry karciane i komputerowe, komiks, serial telewizyjny, film kinowy. Obecnie powstaje również amerykański serial na podstawie "Wiedźmina". Jaki jest jego fenomen?
Audio
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: James_Jester/Pixabay.com

- Jestem miłośnikiem pisarstwa Sapkowskiego. Wyżej cenie opowiadania, niż pięcioksiąg, ale uważam, że jest to bardzo dobra rozrywkowa literatura. (...) Trzeba pamiętać, że w owym czasie fantastyka była zdominowana przez przekłady. To był fenomen ze względu na to, że był to polski autor, który zdobył ogromną popularność. To było coś niezwykłego co ja obserwowałem z punktu widzenia czytelnika literatury fantastycznej - mówi Marek Gumkowski. 

 Goście audycji wspomnieli Michała Parowskiego, znawcę fantastyki, który doceniał twórczość Andrzeja Sapkowskiego. - Właściwie był to pierwszy krytyk. Publikując teksty na ten temat mówił nam o tym, że to jest literatura postmodernistyczna - dodaje Marek Gumkowski. 

- Maciej Parowski to postać nieodżałowana. Jego odejście to wielka strata, nie tylko dla polskiej fantastyki, ale dla literatury polskiej. Spod jego ręki wyszło wielu znakomitych autorów - zaznacza Wojciech Chmielarz. 

Andrzej Sapkowski jest najczęściej po Stanisławie Lemie tłumaczonym polskim autorem. - Stawiałem niezbyt oryginalną tezę, że znalazł on płaszczyznę porozumienia z młodym czytelnikiem przede wszystkim dlatego, że to była literatura, której nie trzeba było tłumaczyć. Nie w takim znaczeniu przekładać z języka, ale tłumaczyć na kod kulturowy, czytelniczy - uważa Marek Gumkowski.

Jakim bohaterem jest Geralt? Jaki jest jego świat w grach komputerowych? Czy literatura fantasy potrafi uchwycić problemy XX wieku? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycjiKulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski 

Goście: dr Marek Gumkowski (historyk literatury, znawca gatunku fatasy), Wojciech Chmielarz (dziennikarz, pisarz)


Data emisji: 21.06.2019

Godzina emisji: 21.08

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rafał Ziemkiewicz: chciałem napisać coś genialnego i szybko umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 11:58
Odkąd pamięta jego marzeniem było, żeby pisać, a w momencie, w którym nauczył się czytać bardzo szybko pojawiła się fantastyka w zbiorze jego lektur. Skąd takie zainteresowanie fantastyką? Gościem radiowej Jedynki był pisarz, publicysta - Rafał Ziemkiewicz, autor książki "A więc wojna!". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiedźmin jest już blisko... Jeszcze 2 dni

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 15:29
Trwa wielkie odliczanie do emisji hitowego słuchowiska "Wiedźmin - sezon burz", które przez całe wakacje będzie gościło w audycji "Lato z radiem". Jego start zaplanowano już na ten piątek, czyli na… dzień urodzin Andrzeja Sapkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystartował "Wiedźmin - sezon burz"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 12:50
- Już samo słowo "Wiedźmin" jest urodziwe - przekonuje Krzysztof Gosztyła, narrator słuchowiska "Wiedźmin - sezon burz". Produkcja Polskiego Radia wystartowała dziś w audycji "Lato z Radiem".
rozwiń zwiń