X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

ORNO, czyli rzemiosło artystyczne najlepszej próby

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 16:31
W Muzeum Warszawy trwa wystawa "Spółdzielnia ORNO. Biżuteria". - Spółdzielczość, szczególnie artystyczna, stała się po wojnie ostoją dla wielu ludzi, którzy nie znaleźliby pracy w ustroju komunistycznym. W ORNO było kilka osób, które miały przeszłość AK-owską - mówi dr Anna Wiszniewska, kuratorka wystawy.
Audio
  • Muzeum Warszawy przedstawia biżuterię artystyczną wykonaną w PRL przez autorów zrzeszonych w słynnej spółdzielni ORNO (Jedynka/ Kulturalna Jedynka)
Stoisko z perukami i biżuterią w domu towarowym Sawa. Tłum klientek przy stoisku.
Stoisko z perukami i biżuterią w domu towarowym "Sawa". Tłum klientek przy stoisku.Foto: Grażyna Rutowska / NCA

Spółdzielnia ORNO to znana i ceniona warszawska wytwórnia metaloplastyczna. Działała w latach 1949-2003. Jej wyroby, szczególnie pierścionki, broszki, bransolety i łańcuszki cieszyły się wielką popularnością w latach PRL. Teraz wytwory ORNO - ponad 1600 eksponatów - można obejrzeć na monograficznej wystawie w Muzeum Warszawy.

Spółdzielnia mieściła się przy ul. Brackiej 18 w Warszawie. Założył ją Romuald Rochacki, który z wykształcenia był ekonomistą. - Przed wojną był amatorsko wprawiony w wykonywanie biżuterii i galanterii głównie dla żony. Dzięki temu utrzymywał się w czasie wojny. Kiedy po zakończeniu wojny ludzie potrzebowali obiektów związanych z życiem codziennym i powrotu do normalności, okazało się, że może to być sposób na życie, utrzymanie się i zbudowanie struktur, które zapewnią pracę innym ludziom - przekazuje dr Anna Wiszniewska.

- Wystawa jest możliwie najbardziej kompletna. Pokazuje różne aspekty: powojenną spółdzielczość i jej losy, używane techniki oraz zjawisko mody, w jaki sposób ORNO ją kształtowało - dodaje gość Jedynki.

W spółdzielni wykonywano m.in. pierścionki, wisiorki, pojemniki na perfumy, pudernice, łyżeczki, papierośnice, ale też… drzwi do Katedry Warszawskiej.

Kto z przeszłością związaną z Armią Krajową pracował w ORNO? Dlaczego założycielowi spółdzielni zależało, żeby pracownicy kształcili się? Do kiedy czynna będzie wystawa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji ponadto o premierze teatralnej "Na Zachodzie bez zmian", chińskiej tkaninie na wystawie w Muzeum Azji i Pacyfiku, tradycyjnym zdobnictwie ludowym i rzemiośle sądeckiej wsi oraz o "Romeo i Julia" w Teatrze Studiu.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Anna Wiszniewska (kurator wystawy)

Data emisji: 23.06.2019

Godzina emisji: 22.08

DS/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wawel świętuje rocznicę powrotu swych skarbów

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 13:00
- To największy w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie zbiór XVI-wiecznych tapiserii. Te wspaniałe tkaniny zostały zamówione przez króla Zygmunta Augusta w najlepszych brukselskich pracowniach do ozdoby zamku wawelskiego - mówi Magdalena Ozga z Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń