Ubierała Spider-Mana. Pracowała z najlepszymi reżyserami i aktorami

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 19:26
Bohaterką audycji "Kulturalna Jedynka" jest wybitna kostiumografka - Anna Biedrzycka-Sheppard. Pracowała ona z wielkimi reżyserami i słynnymi gwiazdami filmowymi, a z czasem sama stała się sławną, polecaną autorką kostiumów. Jak to jest być jedną z najlepszych w swoim fachu?
Audio
  • Anna Biedrzycka-Sheppard jest jedną z najwybitniejszych kostiumografek na świecie (Jedynka/ Kulturalna Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Anna Biedrzycka-Sheppard jest jedną z najwybitniejszych kostiumografek na świecie. Uszyła kostiumy m.in. do filmu "Spider-Man: daleko od domu", który od tego tygodnia możemy oglądać w kinach. Trzykrotnie została nominowana do Oscara za kostiumy do filmów "Lista Schindlera", "Pianista" i "Czarownica". Zrealizowała też stroje m.in. do "Bękartów wojny" czy "Kapitana Ameryka".

- Robienie kostiumu to pewien rodzaj eksperymentu. Coś, co wygląda na ekranie na najprostszy kostium przylegający do ciała aktora, takie nie jest. Tak naprawdę prowadzi do tego bardzo skomplikowany proces, żeby ten kostium powstał - mówi Anna Biedrzycka-Sheppard.

Który z reżyserów zrobił na niej największe wrażenie? - Roman Polański. Fakt, że do mnie zadzwonił i zaproponował pracę przy "Pianiście", był dla mnie dużym przeżyciem i bardzo miłą niespodzianką. To jest zdumiewające jak pracuje jego głowa oraz jaką ma wizję każdej sceny i postaci, która gra w jego filmie. U niego nie ma nic przypadkowego, wszystko widzi - odpowiada gość "Kulturalnej Jedynki".

Anna Biedrzycka-Sheppard pracowała z wieloma znanymi reżyserami, m.in. w Polsce z Krzysztofem Zanussim i Agnieszką Holland, a zagranicą ze Stevenem Spielbergiem i Quentinem Tarantino. - Steven Spielberg zaskoczył mnie. Wiadomo, jakie filmy robił przed "Listą Schindlera", czyli "Park Jurajski" i "E.T.", które były bardziej fantazyjne, a nie zbudowane na znanych nam realiach. Pomyślałam sobie: "Boże, taki reżyser będzie robił "Listę Schindlera". Co on wie o Polsce i wojnie?". A on przyjechał przygotowany i wiedział, co chce - słyszymy.

Bohaterka audycji jest zdania, że nie należy cieszyć się tylko ze swojej pracy. - Wszyscy wiedzą, że pracowałam przy "Liście Schindlera" i to rozpędziło moją karierę, ale równie dobrze mogło się tak nie stać. Trzeba cieszyć się z tego, co mamy: z bliskości i radości innych z naszego sukcesu, czy z tego, że córka jest ze mnie dumna, mama dożyła drugiej nominacji do Oscara, a tata pierwszej. Moich rodziców nie było, gdy zostałam nominowana po raz trzeci i nagle ta nominacja przestała być taka ważna. Miałaby znaczenie, gdybym dostała (Oscara - red.) za pierwszym razem i oni oboje byliby szczęśliwi - dodaje.

Z ilu kawałków składa się strój Spider-Mana? Dlaczego przy Angelinie Jolie trzeba stać na baczność 24 godziny na dobę? Co jest znakiem firmowym Anny Biedrzyckiej-Sheppard?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Anna Biedrzycka-Sheppard

Data emisji: 5.07.2019

Godzina emisji: 21.09

DS

Czytaj także

"Pokot" - Agnieszka Holland, jakiej nie znaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 14:15
- Długo wchodziłem w ten film, ale potem absolutnie urzekła mnie, i ta wielogatunkowość, wielowarstwowość, i te różne odcienie i kolory. "Pokot" to film, którego Agnieszka Holland do tej pory jeszcze nie zrobiła. Tam jest wszystko - mówi krytyk Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Zawierucha w Cannes z najnowszym filmem Quentina Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 17:27
Siedmiominutową owacją na stojąco przyjęła canneńska publiczność film "Pewnego razu w Hollywood" ("Once Upon a Time in Hollywood"). Akcja dzieje się w Los Angeles w 1969 roku, a główne role grają Brad Pitt, Leonardo DiCaprio i Margot Robbie. W obsadzie jest również Rafał Zawierucha, który wcielił się w postać Romana Polańskiego. Po canneńskiej  premierze rozmawiała z aktorem Joanna Slawińska
rozwiń zwiń