Wojciech Marczewski w łódzkiej Alei Gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 21:07
Znany polski reżyser Wojciech Marczewski został uhonorowany gwiazdą w łódzkiej Alei Gwiazd, która znajduje się przy ul. Piotrkowskiej. Uroczystość jej odsłonięcia odbyła się w ramach Transatlantyk Festival.
Audio
  • Relacja z Transatlantyk Festival w Łodzi (Jedynka/ Kulturalna Jedynka)
Wojciech Marczewski w Alei Gwiazd
Wojciech Marczewski w Alei GwiazdFoto: Joanna Sławińska / Polskie Radio

Od 12 lipca w Łodzi trwa Transatlantyk Festival, który poprzez muzykę, film i debaty inspiruje dyskusje na aktualne tematy społeczne. Podczas festiwalu wyświetlane są filmy m.in. 75-letniego reżysera Wojciecha Marczewskiego, znanego z takich produkcji jak "Zmory", „Dreszcze”, „Weiser”, czy "Ucieczka z kina Wolność". W dorobku ma wiele filmów, które według krytyków  pozwalają go zaliczyć do czołowych polskich twórców, zwłaszcza kina autorskiego. W sobotę dołączył do grona światowych sław w Alei Gwiazd w Łodzi.

- Mam takie poczucie, czy naprawdę na to zasługuje. Tam są przecież Jerzy Toeplitz, Witold Sobociński… Powiedziałbym, że to wielka satysfakcja leżeć obok swoich guru, mistrzów, przyjaciół - mówi Wojciech Marczewski.

Każdy film Wojciecha Marczewskiego był znaczący. Joanna Sławińska z Radiowej Jedynki zapytała, dlaczego zatem tak rzadko sięgał po kamerę? - Traktuję zawód reżysera filmowego w dość specyficzny sposób. Nawet kiedy nie realizuję filmu, to nadal jestem reżyserem, patrzę na świat jak reżyser, szukam tematów, bohaterów i zagadnień, który w przyszłości być może zaowocują jakimś filmem. Nie chciałbym robić filmów przypadkowych i nie chciałbym traktować zawodu reżysera jako opowiadacza anegdotek, z których być może niewiele wynika - odpowiada reżyser.

Wojciech Marczewski zwraca uwagę na reżyserów młodego pokolenia. - Są odpowiedzialni za to, co robią. Realizacja filmu to nie zabawa, ponieważ mają realny, prawdziwy i olbrzymi wpływ na to, jakie społeczeństwo mamy wokół siebie. Mają wpływ na ludzi, jak oni myślą, czego się boją i na ile są wrażliwi. To wydaje się zbyt górnolotne, ale tak jest - słyszymy

W "Kulturalnej Jedynce" porozmawialiśmy również z Marthą Coolidge, reżyserką hollywoodzkiej produkcji "Znajdę Cię", która była filmem otwarcia na Transatlantyk Festival w Łodzi. Reżyserka podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat bohaterów filmu "Znajdę Cię".

Dlaczego "Ucieczka z kina Wolność" jest jednym z najlepszych filmów polskiej kinematografii? O co Wojciech Marczewski poprosił Woody’ego Allena?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Goście: Wojciech Marczewski (reżyser), Martha Coolidge (reżyserka)

Data emisji: 14.07.2019

Godzina emisji: 22.10

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trwa 38. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 13:36
W Koszalinie trwa najstarszy w Polsce festiwal filmowy, podczas którego można zobaczyć debiuty reżyserów młodego pokolenia. To już 38. edycja festiwalu "Młodzi i Film". - Róbcie filmy, a nie sztukę. Wtedy sztuka wyjdzie sama - apeluje do twórców Artur Cichmiński, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hoolywoodzka produkcja debiutuje w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 14:19
- To jest film o Łodzi pięknej i Łodzi z perspektywy zamożnych rodzin, które mają wpływ na to, co dzieje się w państwie i które są w tej bardzo dobrej sytuacji, że współtworzą to miasto i jego kulturę - mówi Bożena Intrator, scenarzystka filmu "Znajdę Cię". Właśnie ta ekranizacja będzie filmem otwarcia podczas rozpoczynającego się dziś Transatlantyk Festival w Łodzi.
rozwiń zwiń