Opowieść o życiu w cieniach imperium

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 10:36
"Cienie imperium" to dokumentalny film w reż. Karola Starnawskiego, do którego scenariusz napisali Tomasz Grzywaczewski i Dawid Wildstein. Przez opowieści o trzech mężczyznach przedstawia istotę imperialnych dążeń Rosji na terytoriach objętych konfliktem granicznym: Górskiego Karabachu, Krymu i wschodniej Ukrainy oraz Abchazji.
Audio
  • Imperialna działalność Rosji (Kulturalna Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/haykazuni

- Pomysłodawcą był Tomasz Grzywaczewski, który jeżdżąc na Kaukaz i pisząc swoją książkę "Granice marzeń" znalazł dwóch bohaterów naszego filmu - mówi Karol Starnawski. To Aleksiej z Górskiego Karabachu i Aleksander z Gruzji (Litwin z pochodzenia). Do nich dołączył Timur z Ukrainy.

Dawid Wildstein wyjaśnia, że pierwotnie planowano serial, który miał ukazywać brutalną politykę Rosji w różnych regionach, takich jak Syria, czy Kurdystan, ale z różnych względów trzeba było z serialu nakręcić tylko film dokumentalny. - W wielu miejscach, w których byliśmy, gdzie wpływy rosyjskie nie tylko imperialne, ale wyjątkowo agresywne i skutkujące zjawiskami mającymi znamiona ludobójstwa, polityka rosyjska istnieje, ale jest niezauważalna - mówi reporter.

Tomasz Grzywaczewski wskazuje, że bardzo trudna jest odpowiedź na pytanie o uznanie jakiegoś terytorium za państwo. - To czy coś jest uznawane jest kwestią konsensusu i przyjęcia pewnej, nie do końca wyrażonej, zgody międzynarodowej - wyjaśnia.

Posłuchaj całej audycji, w której autorzy mówią o powstawaniu filmu i jego bohaterach. Film wchodzi na ekrany kin 26 lipca.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Karol Starnawski (reżyser), Tomasz Grzywaczewski i Dawid Wildstein (autorzy scenariusza)

Data emisji: 20.07.2019

Godzina emisji: 22.12

ag

Czytaj także

Rosja dozbraja swoje oddziały w strefach okupowanych

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 10:27
Rosyjski minister obrony zapowiada, że jeszcze w tym roku Flota Czarnomorska dostanie nowe okręty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa wspiera Tbilisi

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 15:05
Sejm kierując się „duchem solidarności pomiędzy narodami Polski i Gruzji, w 10. rocznicę zbrojnej agresji rosyjskiej na niepodległe państwo gruzińskie, pragnie upamiętnić te tragiczne wydarzenia” - głosi uchwała Izby, przyjęta we wtorek podczas pierwszego dnia 70. posiedzenia. W Polskim Radiu 24 komentarz dr Ryszarda Żółtanieckiego, byłego dyplomaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2019. Artur Cichmiński: "Zimna wojna" hegemonem tegorocznych nagród

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 22:00
W czwartek odbyło się uroczyste wręczenie nominacji do polskich nagród filmowych Orły 2019. Nagrodę za osiągnięcia życia otrzyma w tym roku reżyser, scenarzysta, producent i pedagog Krzysztof Zanussi. Pozostałych laureatów poznamy podczas gali 25 marca.
rozwiń zwiń