4. edycja festiwalu CZPL w Kudowie-Zdrój. "Coś dla duszy i kuracjuszy"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:18
CZPL to festiwal łączący dwa bliskie sobie narody - czeski i polski. W "Kulturalnej Jedynce" synowie dyrektora artystycznego festiwalu - Pawła Królikowskiego opowiedzieli dlaczego wydarzenie odniosło tak duży sukces, jak można wziąć udział w konkursie piosenki polsko-czeskiej i z czego słynie Kudowa-Zdrój.
Audio
  • Festiwal, który łączy Polaków i Czechów (Kulturalna Jedynka)
plakat festiwalu
plakat festiwaluFoto: mat. promocyjne

Antoni Królikowski powiedział w radiowej Jedynce, że w pierwszej edycji festiwalu występowali tacy artyści, jak Jaromir Nohawica i Andrzej Sikorowski. - To był pewnego rodzaju sparing na piosenki - ocenił artysta, dodając, że festiwal udał się, gdyż "przyjechało mnóstwo Czechów i Polaków". Dodał również, że w tegorocznej edycji CZPL można wziąć udział w konkursie piosenki polsko-czeskiej.

"Coś dla duszy i kuracjuszy"

Jan Królikowski przyznał w "Kulturalnej Jedynce", że festiwal CZPL "ma w sobie coś bardzo pogodnego" i jest połączony z klimatem dolno-śląskim. - Daje to taką energię, która powoduje, że ludzie lubią wracać na nasz festiwal. Staramy się im zapewnić takie atrakcje, po których będą mieli ochotę długo dyskutować - powiedział drugi z braci Królikowskich. Dodał też, że Kudowa-Zdrój jest kurortem, który słynie z najzdrowszych wód w całej Polsce. - Ten festiwal jest czymś dla duszy i kuracjuszy - podsumował gość Jedynki.

 Ponadto w audycji:

XV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny DZIECI GÓR I DOLIN 2019 

- pokaz w warszawskim Muzeum Narodowym "Na jednej stunie: Malczewski i Słowacki"

- wystawa w warszawskiej Zachęcie "ALIENACJE ALBO NASTĘPNYM RAZEM POŻAR"

- całomiesięczny przegląd spektakli w Teatrze Dramatycznym

- przegląd teatralny Ewy Heine, czyli co słychać w Teatrze Imka

Jacy artyści wystąpią podczas tegorocznej edycji festiwalu CZPL w Kudowie-Zdrój? W jaki sposób można wziąć udział w konkursie piosenki polsko-czeskiej i gdzie można wysyłać zgłoszenia?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiał: Michał MontowskiMonika Chrobak

Goście: Antoni i Jan Królikowscy (artyści, synowie dyrektora artystycznego festiwalu CZPL Pawła Królikowskiego), Antoni Malczak (dyrektor festiwalu DZIECI GÓR I DOLIN), dr Piotr Kopszak i Anna Grochala (kuratorzy wystawy "Na jednej stunie: Malczewski i Słowacki"), Maria Brewińska (kurator w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki)

Data emisji: 21.07.2019

Godzina emisji: 22.09

K.A/khCzytaj także

Festiwal w Międzyzdrojach w hołdzie Stanisławowi Barei

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 11:52
Tegoroczna edycja Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach jest dedykowana Stanisławowi Barei, którego 90. rocznicę urodzin mamy w tym roku. Dyrektor artystyczny festiwalu Olaf Lubaszenko zwraca uwagę, że filmy Barei śmieszą do dziś, ale są też pewną kroniką ówczesnych czasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Portret słowem malowany". Wspomnienie o Annie Retmaniak

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 09:18
Przez wiele lat pracowała na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, gdzie prezentowała sylwetki aktorów i ludzi teatru. Anna Retmaniak, która z uśmiechem na twarzy potrafiła nakłonić artystów do rozmowy, zmarła 7 lipca nad ranem. Dziennikarką była przez ponad 60 lat.  
rozwiń zwiń