19. MFF Nowe Horyzonty. "Demokracja zabija kino artystyczne"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 12:23
W "Kulturalnej Jedynce" o pełnometrażowej fabule "Mowa ptaków", która będzie przedstawiana na festiwalu Nowe Horyzonty. Reżyser filmu Xawery Żuławski opowiedział, jak to jest zrobić film oparty na scenariuszu własnego ojca i jaką siłę "przebicia" ma kino artystyczne. 
Audio
  • Rozmowa z gośćmi audycji, którzy są zaangażowani w tworzenie filmów i wydarzeń artystycznych (Kulturalna Jedynka)
Plakat festiwalu Nowe Horyzonty
Plakat festiwalu Nowe HoryzontyFoto: Materiały promocyjne

- Żeby stworzyć swój indywidualny film trzeba być wolnym, a nie zawsze producent, czy stacja emitująca są zainteresowani wolną wizją artysty - powiedział Xawery Żuławski, dodając, że demokracja zabija kino artystyczne.

Xawery Żuławski powiedział w "Kulturalnej Jedynce", że jest zadowolony z tego, że jego film "Mowa ptaków" zaistniał w mediach już przed premierą. A to dzięki burzy, którą wywołała niedawna decyzja Komitetu Organizacyjnego 44. Festiwalu Polskich  Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się we wrześniu. Komitet najpierw filmu nie przyjął do Konkursu Głównego w Gdyni, a po protestach środowiska filmowego, m.in. Gildii Reżyserów Polskich, film "Mowa ptaków" oraz inne, których dotyczył protest, włączono do tej rywalizacji. – "Jestem zadowolony z tego rozgłosu, bo robiliśmy film za niewielkie pieniądze, na PR nie było już nas stać" - podkreślił reżyser i przyznał, że otrzymał darmowy PR ze strony organizatorów FPFF w Gdyni.

Teraz film zaprosiło łącznie 6 festiwali, a premiera będzie 1 sierpnia (drugi pokaz nazajutrz)  podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty w Wrocławiu. Wtedy również wraz z wrocławską publicznością spotka się reżyser i aktorzy, m.in. Sebastian Fabijański. 

"Mowa ptaków" jest produkcją zrealizowaną na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego - ojca Xawerego Żuławskiego. - Dziś mogę spojrzeć na ten film, jak na wielki pożegnalny prezent od ojca dla syna - przyznał gość Jedynki. Dodał również, że starał się wiernie oddać tekst literacki scenariusza, ale pozwolił sobie na jego własną interpretację w poszczególnych scenach.

19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty potrwa do 4 sierpnia we Wrocławiu. W ciągu 11 dni widzowie mają szansę obejrzeć ponad 220 filmów z 54 krajów.

 Ponadto w audycji:

 - rozmowa z twórczyniami filmu francuskiego filmu "Portret kobiety w ogniu", który otworzył  Nowe Horyzonty.

- festiwal Królewskie Arkady Sztuki odbywającym się w Warszawie

- przedstawienie "Król Lear" w Warszawie

- recenzja teatralna Ewy Heine

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

(O decyzji Komitetu Organizacyjnego FPFF  w Gdyni, rozmawialiśmy z dyrektorem tego festiwalu  Leszkiem Kopciem https://www.polskieradio24.pl/7/4457/Artykul/2346847,Swieto-kina-we-Wroclawiu-19-MF-Nowe-Horyzonty)

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Xawery Żuławski (reżyser, scenarzysta), (Celine Sciamma (reż. filmu "Portret kobiety w ogniu), Adele Haenel (aktorka grająca główną rolę w filmie "Portret kobiety w ogniu"), Tomasz Taraszkiewicz (dyrektor festiwalu Królewskie Arkady Sztuki), Agnieszka Korytkowska (reż. "Król Lear") 

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 22.10

K.A/ag


Czytaj także

17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Festiwal pełen polskich akcentów

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 14:05
W czwartek 3 sierpnia we Wrocławiu rozpocznie się 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Wśród 138 pokazów premierowych znajdzie się wiele polskich akcentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Więckiewicz o filmie "Ja teraz kłamię" - jest wielowarstwowy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 21:09
"Ja teraz kłamię" to jeden z filmów, które mają w tym tygodniu premierę. Jest to nowe dzieło Pawła Borowskiego, twórcy wielokrotnie nagradzanego obrazu "Zero". Robert Więckiewicz gra tam epizodyczną rolę i jego zdaniem, ją i inne role można odczytywać na wiele sposobów.
rozwiń zwiń