X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Szaflarska. Grać aby żyć" - opowieść o kobiecie silnej i tajemniczej

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 17:56
Była niezwykle radosną osobą i utalentowaną aktorką. Chociaż przeżyła wiele cierpień i rozczarowań nie pokazywała smutku. W jednym z wywiadów zdradziła, że w Warszawie zakochała się od pierwszego wejrzenia. Mowa o Danucie Szaflarskiej, której wspomnienie możemy przeczytać w biografii autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej pt: "Szaflarska. Grać, aby żyć". 
Audio
  • "Szaflarska. Grać aby żyć" - wspomnienie o Danucie Szaflarskiej (Kulturalna Jedynka)
Danuta Szaflarska w sztuce Daily Soup w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Telewizji TVP1
Danuta Szaflarska w sztuce "Daily Soup" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Telewizji TVP1 Foto: Jan Bogacz TVP/PAP

Autorka biografii na antenie radiowej Jedynki zdradziła, że na początku myślała o innym tytule, który odzwierciedlałby życie artystki. - Myślałam o tytule "Tu i teraz". Towarzyszył mi on długo w trakcie pracy, bo po pierwsze nawiązuje do filmu Doroty Kędzierzawskiej z Danutą Szaflarską w roli głównej pt: "Pora umierać", a po drugie aktorka żyła tu i teraz i przez to była bardzo współczesna i bardzo kulturalna - powiedziała. 

Książka została wydana w 2019 roku, dwa lata po śmierci aktorki. Danuta Szaflarska, jako osoba, która strzegła swojej prywatności jest w biografii przedstawiona z perspektywy osób jej najbliższych: dzieci, wnuków, przyjaciół. Jest ukazana również jako kobieta silna, która mimo tragicznych życiowych doświadczeń nie poddała się, a wręcz przeciwnie była życiem zachwycona. - Jej siłą było to, że ten los wzięła za paszczę i do końca poznawała życie, starała widzieć w nim dobre strony. Dlatego ją tak kochaliśmy, bo niewielu z nas by tak chciało, ale nie potrafi, bo nie ma takich wewnętrznych zasobów, żeby tak przeżywać życie, które jest trudnym chociażby z tego powodu, że wpisana jest w nie śmierć - zaznaczyła Katarzyna Kubisiowska. 

W 1939 roku aktorka rozpoczyna pracę w wileńskim teatrze, gdzie miała swój debiutancki występ. - Po trzech lub czterech dniach kończy się spektakl, ale Zelwerowicz uczył, że pomimo ataku bombowego trzeba grać, więc ten trud jej towarzyszył - powiedziała autorka biografii. 

1 sierpnia obchodziliśmy 75. już rocznicę Powstania Warszawskiego. Aktorka brała w Powstaniu czynny udział. - Powstanie trwało 63 dni i ona przez ten cały okres była w centrum Powstania ze swoją córką Marią, mężem Janem Ekierem i mamą Wandą. To był taki rozdział o tych wydarzeniach, dość obszerny w mojej książce, którą pisałam ze ściśniętym sercem - dodała autorka. 

Jaką pracę wykonywała Danuta Szaflarska podczas Powstania Warszawskiego? Dlaczego nie udzielała często wywiadów? Dlaczego autorka książki napisała ją w narracji pierwszoosobowej? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska 

Gość: Katarzyna Kubisiowska (autorka biografii "Szaflarska. Grać aby żyć") 

Data emisji: 2.08.2019

Godzina emisji: 21.12

ans 
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Danuta Szaflarska. Bez wolności nie ma twórczości

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 13:38
Festiwal "Śleboda/Danutka" w Lublinie powstał na cześć nieżyjącej już aktorki - Danuty Szaflarskiej, która uznawała wolność za najwyższą wartość w sztuce. Jak wygląda program festiwalu i czym może zaskoczyć swoich gości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 18:54
Przed kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, zaserwowaliśmy w audycji "Moje książki" wiersze, prozę, a także książki dokumentalne o dramatycznych wydarzeniach sprzed 75 lat.
rozwiń zwiń