Festiwal Stolica Języka Polskiego. "Brzechwa w pełni doceniony!"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 15:43
- Jedną z cech festiwalu jest to, że jest on skonstruowany w taki sposób, że nie da się pominąć żadnego ważnego wydarzenia - powiedział dyrektor i pomysłodawca Piotr Duda. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy wybiorą się do Szczebrzeszyna, aby przeżyć "literacką przygodę"?
Audio
  • Goście Anny Stempniak w rozmowie o nadchodzących wydarzeniach kulturalnych (Kulturalna Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/iweta0077

Justyna Sobolewska, która odpowiada za program festiwalu Stolica Języka Polskiego, powiedziała w "Kulturalnej Jedynce", że Jan Brzechwa jest w tym roku "wreszcie patronem festiwalu". - Brzechwa rozsławił te miejsce, będą ilustracje do jego wierszy, będzie czytany i interpretowany - dodała, wspominając również o wierszach Anny Świrszczyńskiej, której wiersze będzie interpretowała Maja Komorowska.

Piotr Duda powiedział, że festiwal jest zorganizowany w taki sposób, aby jego wydarzenia się na siebie nie nakładały. - Dzięki temu nie ma szans na to, aby pominąć coś ważnego - ocenił pomysłodawca Stolicy Języka Polskiego. Dodał również, że festiwal odbywa się w miejscu dawnej Akademii Zamojskiej, gdzie można napić się kawy i skosztować regionalnych wypieków. Motto festiwalu brzmi "Ufam językowi, wszystko zaczyna się od języka, to język ustanawia świat.".

Festiwal rozpoczął się 5 sierpnia w Szczebrzeszynie i potrwa do 11 sierpnia. Wydarzeniu patronuje Polskie Radio.

W audycji także:

- Zakopiański Festiwal Literacki (rozmowa z dziennikarzem Pawłem Pawlicą)

- spektakl "Kupiec wenecki" (rozmowa z reż. Szymonem Kaczmarkiem)

- V Festiwal Pociąg do Miasta (rozmowa z osobami zaangażowanymi w festiwal)

- recenzje teatralne Ewy Heine

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Justyna Sobolewska (program Festiwalu Stolicy Języka Polskiego), Piotr Duda (dyrektor i pomysłodawca Festiwalu Stolicy Języka Polskiego), Szymon Kaczmarek (reż. spektaklu "Kupiec wenecki"), Paweł Pawlica (dziennikarz)

Data emisji: 24.05.2019

Godzina emisji: 22.10

K.A

Czytaj także

4. edycja festiwalu CZPL w Kudowie-Zdrój. "Coś dla duszy i kuracjuszy"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:18
CZPL to festiwal łączący dwa bliskie sobie narody - czeski i polski. W "Kulturalnej Jedynce" synowie dyrektora artystycznego festiwalu - Pawła Królikowskiego opowiedzieli dlaczego wydarzenie odniosło tak duży sukces, jak można wziąć udział w konkursie piosenki polsko-czeskiej i z czego słynie Kudowa-Zdrój.
rozwiń zwiń