Ludmiła Łączyńska. Jak wspominała życie obchodząc swoje 90-te urodziny?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 17:05
Ludmiła Łączyńska, gdy skończyła 90 lat, opowiedziała w radiowej Jedynce dlaczego teatr pozwolił jej zachować "młodość ducha", kiedy zdecydowała się podążać akotrską drogą i dlaczego nie została kierowcą rajdowym. 
Audio
  • Zapis rozmowy z Ludmiłą Łączyńską (Kulturalna jedynka)
Aktorzy: Janusz Kłosiński, Dorota Landowska, Ludmiła Łączyńska oraz Ignacy Gogolewski pozują do zdjęć podczas uroczystości wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia - Wielki Splendor
Aktorzy: Janusz Kłosiński, Dorota Landowska, Ludmiła Łączyńska oraz Ignacy Gogolewski pozują do zdjęć podczas uroczystości wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia - Wielki SplendorFoto: Tomasz Gzell/PAP

W "Kulturalnej Jedynce" zapis rozmowy z Ludmiłą Łączyńską z okazji jej 90-tych urodzin. - Dzięki roli w powieści radiowej "Matysiakach" czuję się młoda duchem i nie jest mi smutno po odejściu z teatru" - powiedziała aktorka w nagraniu. Dodała również, że ogromną radość sprawiały jej imieninowe życzenia od słuchaczy, które były kierowane zarówno do Ludmiły, jak i do słuchowiskowej "Wisi", czyli Jadwigi. - Wtedy czułam, że imieniny obchodzę kilka razy w roku - przyznała z radością.

Ludmiła Łączyńska wspomniała czas, w którym zdecydowała, że jej życiową drogą będzie teatr. - Pamiętam, jak w ostatni dzień wakacji zobaczyłam ogłoszenie o naborze do szkoły teatralnej, wtedy serce podpowiedziało mi, że powinnam spróbować - przyznała artystka. Okazało się, że nabór już się skończył. - Rozpłakałam się jak dziecko, ale łaskawa pani, która była wtedy w szkole uznała, że dopisze mnie do listy ochotników - powiedziała. Dzień później odbyły się przesłuchania, które zakończyły się dla artystki sukcesem.

Jak Ludmiła Łączyńska wspomina lata spędzone w teatrze? Czym najchętniej dzieliła się z aktorami? W jakich momentach czuła sceniczną tremę? Dlaczego na przesluchania do teatru komisja "ryczała ze śmiechu" po występie artystki? Dlaczego zrezygnowała z bycia kierowcą rajdowym?

Ludmiła Łączyńska zmarła w sobotę, 3 sierpnia, a o jej śmierci poinformował dyrektor Polskiego Radia, Janusz Kukuła. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 6.08.2019

Godzina emisji: 21.11

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Szaflarska. Grać aby żyć" - opowieść o kobiecie silnej i tajemniczej

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 17:56
Była niezwykle radosną osobą i utalentowaną aktorką. Chociaż przeżyła wiele cierpień i rozczarowań nie pokazywała smutku. W jednym z wywiadów zdradziła, że w Warszawie zakochała się od pierwszego wejrzenia. Mowa o Danucie Szaflarskiej, której wspomnienie możemy przeczytać w biografii autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej pt: "Szaflarska. Grać, aby żyć". 
rozwiń zwiń