X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zakopane zaczytane w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 11:09
"Kulturalna Jedynka" udała się na Zakopiański Festiwal Literacki, który odbywał się na południu Polski od 9 do 11 sierpnia. W tym roku wydarzenie zostało zorganizowane pod hasłem "Zaczytane Zakopane". 
Audio
  • Relacja z Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego (Jedynka/ Kulturalna Jedynka)
  • Zaczytane Zakopane (Kulturalna Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Sam festiwal literacki jest jednym z kilku projektów, w których staramy się podkreślić korzenie tradycji twórczych i trochę zainicjować nowy rozdział w postrzeganiu Zakopanego. Wszyscy wiemy, że Zakopane rozkochuje od dawna, że to miasto inspirujące i pobudzające, klimat tego miejsca bardzo odpowiadał artystom, ale wiemy też, że to trochę historia - mówi Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury.

Gość Jedynki dodaje, że Zakopane realizuje już pomysł sprzed kilku lat, którym jest "propozycja powrócenia do korzeni, tradycji twórczych, wzbudzenia tych emocji i tego, żeby turysta, który dociera w wysokim sezonie do Zakopanego, mógł skorzystać z walorów plenerowych, krajobrazowych, sportowych, ale i żeby nie były mu obce miejsca, które tętnią kulturą".

- Patrzę na Zakopane, obserwuję je i jest to poniekąd mój zawód. Jestem z tym miastem związany dobre pół wieku i myślę, że trochę o nim wiem. Swoją wiedzę próbuję upowszechnić- mówi urodzony na Mazowszu Maciej Pinkwart, laureat tegorocznej nagrody Literackiej Zakopanego za książkę "Stefan Żeromski. Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej". - Mam do tego miasta może nie jakieś wielkie, miłosne uczucie, ale sentyment, który kieruje się przede wszystkim irytacją związaną z faktem, że tyle ciekawych rzeczy można o Zakopanem opowiedzieć i z niego wydobyć, a jednocześnie tyle dziadostwa się pokazuje jako coś, co jest sztandarową sprawą zakopiańską - podkreśla i dodaje, że "w Zakopanem, jak w soczewce, można zobaczyć wszystkie podstawowe sprawy polskie".

W dołączonych nagraniach także m.in. rozmowy z: Renatą Kijowską, autorką książki przygodowej dla dzieci "Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry" nominowanej do Nagrody Literackiej Zakopanego 2019, z Beatą Sabałą-Zielińską (autorką książki nominowanej do nagrody Literackiej Zakopanego "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć") oraz z aktorem Przemysławem Bluszczem. Udaliśmy się także razem z przewodniczką Agnieszką Jurczyńską-Kłosok na spacer śladami artystów mieszkających  w Zakopanem. Zapraszamy do wysłuchania obydwu audycji.

***

Polskie Radio, które objęło Festiwal patronatem medialnym, towarzyszyć będzie wydarzeniom kulturalnym na Placu Niepodległości w Zakopanem do 15 września. Kulturalny Plac Niepodległości to bodaj jedyne miejsce w Polsce, gdzie przez całe wakacje, codziennie, odbywają się imprezy kulturalne: warsztaty - fotograficzne, taneczne, literackie, spotkania ze znawcami kultury Podhala i artystami ludowymi, degustacje potraw regionalnych, występy zespołów folklorystycznych. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Beata Majcher (dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury), Renata Kijowska (autorka książki przygodowej dla dzieci "Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry" nominowanej do Nagrody Literackiej Zakopanego 2019), Agnieszka Jurczyńską-Kłosok (przewodniczka tatrzańska), Maciej Pinkwart (laureat tegorocznej nagrody Literackiej Zakopanego za książkę "Stefan Żeromski. Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej"), Beata Sabała-Zielińska (autorka książki nominowanej do nagrody Literackiej Zakopanego "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć"), Przemysław Bluszcz (aktor) 

Data emisji: 11.08.2019; 16.08.2019

Godzina emisji: 22.10; 21.10

ds/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak żyło polskie społeczeństwo w 1939 roku? Wspomnienia Anny Lisieckiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 16:23
Anna Lisiecka - dziennikarka radiowej Dwójki opowiedziała w "Kulturze przy kawie" jak bardzo gorące było lato w 1939 roku, gdzie ludzie jeździli wtedy na wakacje, co robił z nimi strach związany ze zbliżającą się wojną oraz czym był tzw. "taniec z paluszkiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Stolica Języka Polskiego. "Brzechwa w pełni doceniony!"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 15:43
- Jedną z cech festiwalu jest to, że jest on skonstruowany w taki sposób, że nie da się pominąć żadnego ważnego wydarzenia - powiedział dyrektor i pomysłodawca Piotr Duda. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy wybiorą się do Szczebrzeszyna, aby przeżyć "literacką przygodę"?
rozwiń zwiń