Muzeum Literatury. Poezja łączy się z malarstwem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 09:17
W "Kulturalnej Jedynce" dr Łukasz Kosowski opowiedział o niezwykłej wystawie dzieł malarskich Wojciecha Weissa, powstałych z inspiracji Stanisławem Przybyszewskim. Czy malarstwo może "towarzyszyć" literaturze? 
Audio
  • Rozmowa z gośćmi audycji o wystawie (Kulturalna Jedynka)
Kryzys Wojciecha Weissa
"Kryzys" Wojciecha WeissaFoto: NAC

Od czwartku, 22 sierpnia w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie można oglądać prace Wojciecha Weissa. Taki pokaz nie zdarza się często. Dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zbiór prac wybitnego malarza z wczesnego okresu jego twórczości wzbogacił się o dziewięć nowych obiektów.

Jednocześnie w muzeum trwają przygotowania do rozpoczynającej się niebawem wystawy w Rydze, na której prezentowane będą obrazy Wojciecha Weissa i odtworzony na podstawie jedynej, niewielkiej fotografii i szkicu słynny obraz, który wisiał w salonie u państwa Przybyszewskich. Przedstawiał Chopina, który "pogrąża się w żywioł muzyki i śmierci".

Dr Łukasz Kosowski, kurator działu sztuki Muzeum Literatury, zapytany przez Michała Montowskiego o to, co ma wspólnego malarstwo z muzeum, odpowiedział – Ta kolekcja dla Muzeum Literatury jest cenna, gdyż ilustruje bardzo ważne zjawisko wczesnego ekspresjonizmu w malarstwie polskim i postawy twórczej: do świata, do egzystencji, do kobiety.  

Czy kopiowanie obrazów ma sens? Jak wyglądało życie twórcze Wojciecha Weissa i kiedy jego talent został doceniony? Co było jego główną inspiracją?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Dr Łukasz Kosowski (kurator działu sztuki Muzeum Literatury), Regina Dmowska (artystka, konserwatorka, znana z konserwacji dzieł Rembrandta w kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 23.08.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A/kr


Czytaj także

Kino Letnie Sopot-Zakopane. Festiwal od morza do Tatr

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 11:18
- Siłą tego festiwalu jest to, że projekcje odbywają się codziennie, zarówno w Sopocie, jak i Zakopanem, a wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny - powiedział prosto z festiwalu Paweł Adamski, dyrektor wydarzenia. Jakie seanse filmowe uwzględnione są w programie?
rozwiń zwiń