Polska superprodukcja "Legiony" już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 08:30
W sobotę (21.09) poznamy laureatów 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uroczysta gala rozdania nagród odbędzie się wieczorem w Teatrze Muzycznym. W tym roku o Nagrodę Główną Festiwalu Złote Lwy walczy 19 filmów, m.in. "Mowa ptaków", "Legiony" oraz "Ukryta gra". 
Audio
  • 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Kulturalna Jedynka)
  • Rozmowa Joanny Sławińskiej z Dawidem Ogrodnikiem grającym główną rolę w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza" (Cztery pory roku/Jedynka)
Łukasz Fabijański
Łukasz FabijańskiFoto: PAP/Stach Leszczyński

Na miejscu jest Joanna Sławińska, która w plenerowym studiu radiowej Jedynki rozmawiała m.in. z Sebastianem Fabijańskim, który zagrał w konkursowych filmach: "Mowa ptaków" oraz "Legiony".  

Polska superprodukcja (wyprodukowana za 27 milionów złotych) "Legiony" w reżyserii Dariusza Gajewskiego opowiada o młodych ludziach zaangażowanych w walkę o niepodległą Polskę. Ukazuje losy uciekiniera z carskiej armii Józka (Sebastian Fabijański), ułana Tadeusza (Bartosz Gelner) i agentki wywiadu Oli (Wiktoria Wolańska), ich relacje uczuciowe i zmieniającą się relację wobec Legionów i sprawy walki o niepodległość Polski. Obraz od piątku (20.09) na ekranach polskich kin. 

- To, co przyciągnęło mnie do tego filmu to kontrast między motywacją mojego bohatera a motywacją całej reszty. Mój bohater kompletnie niezlicowany z żadną ideą walki o niepodległość, kompletnie odcięty, (...) który pod wpływem różnych okoliczności przechodzi jakiś rodzaj transformacji, metamorfozy- mówi Sebastian Fabijański. Czy aktor lubi grać w filmach historycznych? Więcej w nagraniu. 

KinoSwiatPL/youtube

Obok "Legionów" w Konkursie Głównym FPFF w Gdyni bierze udział 18 innych tytułów, m.in. "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy, "Pan T." Marcina Krzyształowicza, "Obywatel Jones" Agnieszki Holland, "Piłsudski" Michała Rosy, "Dolina Bogów" Lecha Majewskiego, "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha, "Ciemno, prawie noc" Borysa Lankosza, "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego, "Supernova" Bartosza Kruhlika , "Ukryta gra" Łukasza Kośmickiego oraz  oraz przywrócony w piątek do Konkursu Głównego "Solid Gold" Jacka Bromskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także rozmowa z Łukaszem Kośmickim - reżyserem, scenarzystą i współproducentem filmu "Ukryta gra" oraz z Robertem Więckiewiczem, która zagrał jedną z głównych ról w tym obrazie. Jak wyglądała praca nad filmem? Więcej w nagraniu. 

aaaa

Łukasz Kośmicki, fot. Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Sebastian Fabijański (aktor), Łukasz Kośmicki (operator filmowy, reżyser, scenarzysta), Robert Więckiewicz (aktor)

Data emisji: 20.09.2019

Godzina emisji: 21.08

kh

Czytaj także

Rozpoczął się 44. FPFF w Gdyni. "Obywatel Jones" filmem otwarcia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 13:20
Uroczysty pokaz filmu Agnieszki Holland "Obywatel Jones", zakwalifikowanego do Konkursu Głównego, otworzył 16 września roku 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Uczestnicy ceremonii w Teatrze Muzycznym w Gdyni premierowo zobaczyli również "Powrót birbanta", czyli rekonstrukcję obrazu uznawanego za pierwszy polski film fabularny.
rozwiń zwiń