Zakończył się XI Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:29
Gala Zamknięcia XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbyła się 29 września w Gdyni. W tym roku w Konkursie Głównym zaprezentowano 30 filmów. Najważniejszą nagrodę, czyli "Złoty Opornik" zdobył film  "Paszporty Paragwaju", a "Platynowy Opornik" za całokształt twórczości otrzymał Lech Majewski. 
Audio
  • Zakończył się XI Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" (Kulturalna Jedynka)
Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor FNNW
Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor FNNWFoto: mat. prasowe

"Paszporty Paragwaju" to opowieść o działalności grupy Aleksandra Ładosia w szwajcarskim Bernie zajmujący się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów podczas II Wojny Światowej. - Ten film jest procesem odkrywania faktów historii. Początkowo film miał dotyczyć ambasadora Ładosia, dopiero w trakcie realizacji okazało się, że więcej osób współpracowało przy tym, aby produkować dokumenty, które ratowały życie - mówił reżyser filmu, Robert Kaczmarek. 

Przewodnicząca jury Konkursu Głównego Maria Dłużewska podkreśliła, że jest to film wyjątkowo ważny i poruszający. - Oprócz samego tematu, który jest niezwykle ważny, nagle po tylu latach dowiadujemy się jak fantastyczna była postawa Polaków w odniesieniu do ratowania Żydów w czasie okupacji - powiedziała. 

Nagrodę Główną w kategorii Dokument Radiowy otrzymała Joanna Bogusławska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za audycję "Przerwane milczenie". - Zwracaliśmy uwagę na oryginalność tematyki i oryginalność jej potraktowania, jak również wartości dydaktyczne i poznawcze. W aspekcie wszystkich wymienionych kryteriów nagrodzony przez nas reportaż Joanny Bogusławskiej okazał się rewelacją konkursu. Słowami jedynego żyjącego świadka opowiada on historię odkrycia grobów katyńskich - ocenił Piotr Witt, członek jury. 

Wśród wyróżnionych znalazła się inna dziennikarka Polskiego Radia – Urszula Żółtowska-Tomaszewska za dokument "W drodze do domu".

***

W Magazynie "Kulturalna Jedynka" wspomniano postać Jana Kobuszewskiego, wybitnego polskiego aktora, który zmarł 28 września 2019 roku w wieku 85 lat. 

Ponadto mowa była również o festiwalu "Ciało/Umysł" oraz o premierze spektaklu "Wstyd" Marka Modzelewskiego w Teatrze Współczesnym.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Reporter: Witold Banach

Data emisji: 29.09.2019

Godzina emisji: 22.10


Czytaj także

Reżyser Lech Majewski: w historii szukam głębszych sensów, tego, co jest ukryte

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 21:49
– Próbuję dotrzeć do wewnętrznego nurtu historii, podziemnej rzeki. Historię znamy powierzchownie, głównie kształtowaną przez przekaz, który jest nam dany. Natomiast pod nim istnieje prawdziwsza historia – powiedział reżyser Lech Majewski, laureat "Platynowego opornika" na XI Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".
rozwiń zwiń