X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niezwykła wystawa" Nieba i ziemi nie widać"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 12:50
W Muzeum Warszawy wystawa niezwykła, bo jej kanwą są wspomnienia Warszawiaków z września 1939 roku nadesłane na konkurs (faktograficzny, a nie  literacki) zorganizowany przez Instytut Badań Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego w roku 1947 roku.
Audio
  • Niezwykła wystawa" Nieba i ziemi nie widać" (Kulturalna Jedynka)
Plakat wystawy Nieba i ziemi nie widać
Plakat wystawy "Nieba i ziemi nie widać"Foto: mat. prasowe

Po dojściu komunistów do władzy publikację tych tekstów wstrzymano i dotąd nie zostały wydane. Teraz składają się na przejmujące świadectwo życia stolicy na początku wojny i zapisane w audioprzewodnikach prowadzą przez ekspozycję. Będą wreszcie wydane jako książka. Wystawa ukazuje codzienność na początku okupacji.

- Kanwą naszej wystawy są cytaty z pamiętników nigdy nie opublikowanych i pochodzących z 1947 roku, czyli wtedy były notowane sprawy względnie na świeżo. Te cytaty właściwie prowadzą nas przez wystawę. Jeżeli ktoś nie jest bardzo zainteresowany historycznymi informacjami, ścisłymi nazwami organizacji, to może obejrzeć wystawę czytając tylko te cytaty - mówi Izabela Maliszewska, kuratorka wystawy. 

Cytaty z pamiętników dotyczą przeżyć ludzi, ich refleksji i egzystencji życiowej. Na wystawie znajdują się eksponaty oraz fotografie, które doskonale korespondują z wyżej wymienionymi cytatami, dopełniając je. 

Kuratorka dodaje, że całą wystawę można przejść słuchając opowieści pięciu wybranych przez nich postaci. - Staraliśmy się, aby te postacie były różnorodne: jest gimnazjalista, mamy dwie panie, z których jedna ma już dorosłe dzieci, a druga jest młodą dziewczyną. Oprócz nich są jeszcze dwaj panowie: starszego pana sędziego oraz drugiego młodego małżonka świeżo po ślubie. Ich losy w czasie tego września w pewien sposób oprowadzają po wystawie - powiedziała Izabela Maliszewska. 

Wystawie "Nieba i ziemi nie widać" towarzyszy książka o tym samym tytule napisana pod redakcją kuratorki Anny Wrońskiej. - Książka jest antologią 19 wybranych relacji, które dotyczą września 1939 roku. (...) Staraliśmy się, żeby te wybrane były jak najmniejszą liczbą skrótów - powiedziała Anna Wrońska. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

GościeIzabela Maliszewska i Anna Wrońska (kuratorki wystawy)

Data emisji: 4.10.2019

Godzina emisji: 21.11

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Radio we wrześniu 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 14:14
Ten wrzesień jest wyjątkowy, bo obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Za pośrednictwem polskiej radiofonii nawoływano do obrony kraju i przekazywano najważniejsze komunikaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeminęło z wojną: flaga, która przeszła do historii

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 17:11
Flaga została uszyta na polecenie doktora Hieronima Bartoszewskiego w nocy z 28 na 29 września 1944 roku i towarzyszyła polskiej delegacji biorącej udział w rozmowach kapitulacyjnych powstania. Kilka dni temu została przekazana Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń