Michał Montowski o Januszu Kondratiuku: odszedł świetny reżyser i scenarzysta

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 17:23
W ostatni poniedziałek w wieku 76 lat zmarł znakomity reżyser filmowy i scenarzysta - Janusz Kondratiuk. Filmowca wspomina Michał Montowski z radiowej Jedynki.
Audio
  • Wspomnienie o Januszu Kondratiuku (Jedynka/ Kulturalna Jedynka)
Janusz Kondratiuk
Janusz KondratiukFoto: Marcin Kmieciński / PAP

Janusz Kondratiuk urodził się w 1943 roku na terenie dzisiejszego Kazachstanu w Ak-Bułak. W 1969 roku ukończył reżyserię na PWSTiF w Łodzi i zaczął pracę od reżyserowania fabularnych filmów telewizyjnych. W 1972 roku powstały kultowe dziś "Dziewczyny do wzięcia" z Ewą Pielach, Reginą Regulską i Ewą Szykulską, ówczesną żoną artysty.

- Kino i znakomite filmy Janusza Kondratiuka porównywane były do filmów Milosa Formana i czeskiego kina lat sześćdziesiątych ze względu na ich poetyckość, subtelne poczucie humoru, nieco absurdalne, surrealistyczne, połączone z niezwykle trafnym rozpoznaniem i oddaniem realiów społecznych - mówi Michał Montowski z radiowej Jedynki.

Michał Montowski zauważa, że po Januszu Kondratiuku pozostają filmy, ale jednocześnie pozostaje żal w związku z jego odejściem.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nie żyje reżyser i scenarzysta Janusz Kondratiuk

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 9.10.2019

Godzina emisji: 21.44

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orły 2019. Artur Cichmiński: "Zimna wojna" hegemonem tegorocznych nagród

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 22:00
W czwartek odbyło się uroczyste wręczenie nominacji do polskich nagród filmowych Orły 2019. Nagrodę za osiągnięcia życia otrzyma w tym roku reżyser, scenarzysta, producent i pedagog Krzysztof Zanussi. Pozostałych laureatów poznamy podczas gali 25 marca.
rozwiń zwiń