X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Małgorzata Oliwia Sobczak: wiedziałam, że napisze kryminał

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 09:46
- Pisanie jest czymś magicznym i wyjątkowym. Kiedy książka zaczyna przejmować pałeczkę, a historia sama zaczyna się opowiadać, to jest niesamowity moment - mówi Małgorzata Oliwia Sobczak, której kryminał "Kolory zła. Czerwień" odniósł czytelniczy sukces. Skąd pomysły na książkę? Kto pomaga w tworzeniu fabuły? Czy bohaterowie zawsze słuchają się autora?
Audio
  • Wywiad z Małgorzatą Oliwią Sobczak (Kulturalna Jedynka)
Kryminał Czerwień. Kolory zła
Kryminał "Czerwień. Kolory zła"Foto: mat. promocyjny

Małgorzata Oliwia Sobczak jest gdańszczanką, ponieważ urodziła w szpitalu w Gdańsku. Nie dziwi więc fakt, że akcja jej najnowszego kryminału "Kolory zła. Czerwień" toczy się w Trójmieście.

- Współczesny czytelnik jest bardzo wymagający, przede wszystkim dlatego, że dostęp do informacji jest tak duży. Można więc wszystko zweryfikować, wytknąć autorowi błędy. Mamy też do czynienia ze wzrastającą świadomością społeczną i wszystkie opisywane fakty czy elementy przestrzenne są rzetelnie sprawdzone, chociaż moim zdaniem trzeba dać pierwszeństwo wyobraźni. Czasami przejmowała ona pałeczkę, np. w sądzie w Sopocie nie ma podziemnego parkingu, ale wyobraziłam sobie scenę, że dziennikarze śledzą Helenę Bogucką i ona ucieka do parkingu - opowiada Małgorzata Oliwia Sobczak.

Przez wiele lat mówiło się o półświatku funkcjonującym na Wybrzeżu. Czy właśnie to było powodem tego, że "Kolory zła. Czerwień" stały się kryminałem? - Nagle usłyszałam takie zdanie padające z ust dziennikarza: "Ludzka skóra wyłowiona z Wisły (…), zaplątana w silnik, nierozwiązana zagadka sprzed lat". Chodziło o morderstwo z 1998 roku. To była sprawa kuśnierza, który uszył kostium ze skóry jednej ofiary - gość Jedynki nawiązuje do programu telewizyjnego, który obejrzała 2 lata temu.

- Ta sprawa pobudziła moją wyobraźnię. Od razu zaczęłam kombinować, w moim umyśle pojawiały się różnego rodzaju scenariusze i już wtedy wiedziałam, że napiszę kryminał, który będzie rozgrywał się na dwóch płaszczyznach czasowych: współczesnej, gdzie dojdzie do makabrycznej zbrodni i na płaszczyźnie z lat 90., gdzie będziemy mieli do czynienia z nierozwiązaną sprawą sprzed lat, łudząco podobną do tej współczesnej - dodaje pisarka.

Kim teraz zajmuje się Małgorzata Oliwia Sobczak? Dlaczego uwielbia lustra weneckie? W jaki sposób powstawały "Kolory zła. Czerwień"?

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Małgorzata Oliwia Sobczak (pisarka)

Data emisji: 18.10.2019

Godzina emisji: 21.10

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jeszcze kocham. Zapiski intymne". Poezja utraconej miłości Anny Świrszczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 15:30
Rozmowa z Wiolettą Bojdą autorką opracowania, przygotowania do druku, wstępu i posłowia dziennika wybitnej poetki Anny Świrszczyńskiej "Jeszcze kocham. Zapiski intymne". To opowieść o samotnej sześćdziesięcioletniej kobiecie, która po odejściu męża do innej znanej poetki, pragnie miłości i bliskości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 18:54
Przed kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, zaserwowaliśmy w audycji "Moje książki" wiersze, prozę, a także książki dokumentalne o dramatycznych wydarzeniach sprzed 75 lat.
rozwiń zwiń