Janusz i Andrzej Kondratiukowie - fenomen braterskiej relacji

W mijającym roku pożegnaliśmy wielu wybitnych artystów. Wśród nich reżysera Janusza Kondratiuka. Najbardziej znane jego filmy to "Dziewczyny do wzięcia" i  "Czy jest tu panna na wydaniu?" oraz ostatni, autobiograficzny "Jak pies z kotem", opowiadający o relacjach z umierającym bratem Andrzejem.
Joanna Sławińska i Janusz Kondratiuk
Joanna Sławińska i Janusz KondratiukFoto: z archiwum Joanny Sławińskiej
O Audycji

"Jak pies z kotem", obraz który pokochała publiczność. Był 11 minut na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Gdyni. To niezwykle poruszający zapis relacji pomiędzy braćmi - dwoma reżyserami, Januszem i Andrzejem Kondratiukami ". Film to uniwersalna opowieść o bliskości i obcości pomiędzy braćmi.

Janusz i jego najbliżsi do końca opiekowali się chorym Andrzejem, który odszedł w 2016 roku. Janusz Kondratiuk także ciężko zachorował i zmarł 7 października br. 

Obaj reżyserzy tworzyli własne, odmienne filmy. Dwie różne osobowości artystyczne. - Andrzej był człowiekiem bardzo rzutkim, bystrym, który jeśli coś mówił dla siebie ważnego, to było niesłychanie ważne i nie można było się przeciwstawić. Wielokrotnie miałam inne zdanie - mówi Iga Cembrzyńska, która była żoną Andrzeja. Ale koniec końców ucierali wspólne stanowisko. - Bez niego nie wyobrażałam sobie życia. Nawet teraz o nim myślę. Tęsknię za tobą i płakać mi się chce - wyznaje.

Aktorka Bożena Stachura grająca w filmie "Jak pies z kotem" ocenia, że obecnie bardzo powierzchownie podchodzi się do roli aktora. - Janusz mnie obsadził po prostu dlatego. ze mnie zobaczył, nic o mnie wiedząc. Nie studiował mojego życiorysu, nie czytał na Facebooku o mnie, czy mam lajki, czy nie mam lajków, czy ja się sprzedam, tylko popatrzył mi w oczy i mnie obsadził. Wspomina pracę z Januszem Kondratiukiem oraz podróże wspólne z reżyserem, albo jego żoną na festiwale i po odbiór nagród, które posypały się po premierze filmu.

Beata Madalińska-Kondratiuk ocenia, że obaj bracia byli wrażliwi na światło, na otaczającą ich przyrodę, na zwierzęta. - Jeden i drugi niesamowicie kochał psy, koty, ta ich wrażliwość ujmowała bardzo - mówi wdowa. Wspomina, jak postanowili z Januszem wziąć Andrzeja do domu i opiekować się nim, choć było to trudne wyczerpujące przede wszystkim fizycznie.

W audycji także archiwalna wypowiedź Janusza Kondratiuka, w której wyjaśnia, dlaczego postanowił zaopiekować się bratem. A także odśpiewany przez Igę Cembrzyńską i Beatę Madalińską-Kondratiuk fragment piosenki "Intymny świat" ze zmienionymi słowami oraz piosenka przygotowywana na recital.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Iga Cembrzyńska aktorka, żona Andrzeja, Beata Madalińska-Kondratiuk (żona Janusza), Bożena Stachura (odtwórczyni roli pani Beaty)

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 21.12

ag


Playlista
  • IGA CEMBRZYŃSKA - Mówiłam Żartem
  • Wonder Stevie - My Cherie Amour
  • Cembrzyńska Iga, - Intymny świat
  • Cembrzyńska Iga, Łazuka BohdanZespół Instrumentalny - W siną dal