"Carmina Burana. Mgnienie oka" we współczesnej technologii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:39
"Carmina Burana. Mgnienie oka" to koncert - inscenizacja w reżyserii Borisa Kudliczki, która wykorzystuje najnowocześniejsze technologie w ukazaniu dzieła Carla Orffa. Spektakle odbędą się 21, 22 oraz 30 listopada w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. 
Audio
  • "Carmina Burana. Mgnienie oka" we współczesnej technologii (Kulturalna Jedynka)
Teatr Wielki Opera Narodowa
Teatr Wielki Opera NarodowaFoto: Shutterstock/meunierd

- Istota rzeczy polega na tym, że ta inscenizacja "Carmina Burana" to jest rzecz wymykająca się troche klasycznym gatunkowym klasyfikacjom, bo to co daje nam Carl Orff to kantata czyli materiał. Borys z kolei stara się pokazać, w jaki sposób mogliśmy zobaczyć ten utwór - mówi o projekcie Stach Szabłowski. Carmina Burana jest utworem muzycznym, który zawiera też warstwę tekstową - dodaje. 

Tekst do sztuki pochodzi ze średniowiecza, a muzyka z lat 30. XX wieku. - Historia tekstów jest ciekawa, pochodzą z XIII wieku, ale długo zostały nieznane przez historyków literatury. Zostały odkryte na początku XIX wieku, czyli w tym wieku, w którym Europejczycy zaczęli interesować się swoją przeszłością w nowoczesny sposób - informuje Stach Szabłowski. 

Boris Kudliczka zdradził w rozmowie z Anną Stempniak, dlaczego w projekcie wykorzystuje współczesne technologie. - Forma wizualna w połowie determinuje układ orkiestry i chóru. To jest stały element. Chór ma ogromną partię i to wymaga zamknięcia całej sytuacji w bardzo dobrym kontakcie z dyrygentem - mówi reżyser. 

Który z włoskich dyrygentów został zaproszony do współpracy? 

Ponadto w audycji: 

- rozmowa z twórcami filmu "Nieplanowane", który wchodzi na ekrany 1 listopada 

- Festiwal Conrada w Krakowie. Więcej w materiale Pawła Pawlicy 

- "Złota Skała" - opowieść o Robercie Brylewskim - recenzja Ewy Heine. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak 

Goście: Stach Szabłowski (krytyk sztuki), Boris Kudliczka (reżyser projektu)

Data emisji: 27.10.2019

Godzina emisji: 22.09

ans Czytaj także

Krzysztof Zanussi: czułem, że robienie filmów jest tym, co chcę robić w życiu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 13:00
Krzysztof Zanussi został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2019 za osiągnięcia życia. Nagrodę wręczyła reżyserowi Maja Komorowska mówiąc, że uszczęśliwa ją fakt, że nagroda "przyleciała" właśnie do niego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie emocje kryją się w słuchowiskach sopockiego festiwalu "Dwa Teatry"?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 13:04
W "Kulturalnej Jedynce" mowa o utworach 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Dowiedzieliśmy się czym jest słuchowisko współczesne i porozmawialiśmy z twórcami takich dzieł, jak "Pod stopami niebo i nad głową niebo" oraz "W jednym kapciu w drugim bucie", w których można "zasłuchać się" w czasie trwania festiwalu.
rozwiń zwiń