Mazowsze ma 71 lat, ale cały czas jest młode

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 18:02
Listopad to bardzo ważny miesiąc dla Mazowsza. Wtedy zespół obchodzi rocznicę powstania. 8 listopada 1948 roku ówczesny minister kultury podpisał odpowiedni dokument, na mocy którego powstał zespół. Teraz świętuje 71. urodziny.
Audio
  • Wizyta w siedzibie zespołu Mazowsze w Otrębusach (Cztery pory roku/jedynka)
Chór w strojach łowickich podczas próby śpiewu, pierwsza z prawej siedzi Mira Zimińska-Sygietyńska.
Chór w strojach łowickich podczas próby śpiewu, pierwsza z prawej siedzi Mira Zimińska-Sygietyńska.Foto: Z archiwum NAC/Grażyna Rutowska

Historia zespołu
Pierwsza premiera odbyła się równo dwa lata później, w listopadzie 1950 roku. - Pierwszy koncert Mazowsza na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, był przyjęty owacyjne. Od tej pory Mazowsze wypłynęło na szerokie wody, na sceny polskie i na sceny światowe - przypomina Katarzyna Pasieczna, rzecznik zespołu.
Podkreśla, że w historii zespołu zapisały się dwie szczególnie ważne dla niego osoby - Tadeusz Sygietyński i Mira Zimińska-Sygietyńska. To jego założyciele. Tadeusz Sygietyński to dyrygent, muzyk, kompozytor, który nie miał nic wspólnego z muzyką ludową, zaś Mira Zimińska-Sygietyńska była gwiazdą międzywojennej sceny teatralnej i kabaretowej. - Dwie osoby zupełnie nie związane z kulturą ludową postanowiły stworzyć zespół, który tę kulturę będzie propagował i dbał, żeby przyszłe pokolenia mogły z niej korzystać - podkreśla Katarzyna Piaseczna.

Próba chóru
Chór Mazowsza przygotowuje się do koncertu 21 listopada w jego siedzibie w cyklu "Muzyka w parku". - Będziemy chcieli zaprezentować madrygały - zachwala kierownik chóru Mirosław Ziomek. Wyjaśnia, że repertuar Mazowsza jest bardzo rozbudowany i obejmuje nie tylko pieśni z Mazowsza, ale również pieśni sakralne, patriotyczne i utwory z epoki renesansu i początku baroku. W sumie ponad tysiąc utworów. Kierownik mówi, czym musi się wykazać kandydat do zespołu i chóru oraz jakie spełniać kryteria. Opowiada jak wygląda rekrutacja.

Próba baletu
Próby odbywają się w kostiumach roboczych. - Nasze piękne kostiumy wkładamy dopiero na koncert - mówi tancerka Izabela Andrzejak.  Kostiumy są bardzo ciężkie, więc żeby na scenie poruszać się w nich lekko potrzebna jest technika. Najcięższe kostiumy łowickie ważą ok. 14 kilogramów. Krakowskie są lżejsze. Tancerka wyjaśnia, w jaki sposób można dostać się do Mazowsza.

Posłuchaj całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Karolina RożejRoman Czejarek 

Goście: Katarzyna Pasieczna (rzecznik prasowy zespołu Mazowsze), Mirosław Ziomek (dyrygent i kierownik chóru), Izabela Andrzejak (tancerka)

Materiały reporterskie: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 5.11.2019 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ag

Czytaj także

"Mazowsze" świętuje 65-lecie. "Jesteśmy wszędzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 01:47
- "Mazowsze" jest wszędzie i popularyzuje to, co robi od 65 lat. Nie są nam obce małe miejscowości i duże - mówi Michał Haber, specjalista ds. promocji zespołu "Mazowsze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Rybałtowska: wszystko zaczęło się od zespołu Mazowsze

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 16:07
Barbara Rybałtowska to polska pisarka, piosenkarka, autorka tekstów piosenek, aktorka i malarka. - Głównie ostatnio jednak piszę - mówi gość Jedynki.
rozwiń zwiń