X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzieje walk o niepodległość w niezwykłym filmie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 11:30
Piłsudski, Paderewski, Mościcki, Rydz-Śmigły, Haller, Daszyński i… Osterwa - najważniejszych bohaterów II RP będzie można zobaczyć 13 i 14 listopada w filmie Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku.
Audio
  • Dzieje walk o niepodległość w niezwykłym filmie (Kulturalna Jedynka)
Sztandar wolności
"Sztandar wolności"Foto: mat. promocyjne

13 listopada o godz. 20 w warszawskim kinie Iluzjon, a dzień później podczas specjalnej transmisji online w serwisie Ninateka, odbędzie się repremiera "Sztandaru wolności", fabularyzowanego filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Ryszarda Ordyńskiego w 1935 roku.

Ta wielka "epopeja czynu polskiego" przedstawia dzieje walk o niepodległość od roku 1905. Przypomina żołnierzy Legionów Polskich, ich bohaterskie zmagania na frontach wojennych i gehennę w obozach jenieckich. Film prezentuje nie tylko drogę do odzyskania niepodległości, lecz także przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego, najważniejsze wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej, a następnie odradzanie się państwa polskiego.

Głównym bohaterem jest Piłsudski, ale w "Sztandarze..." zobaczyć można także m.in. Ignacego Mościckiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Józefa Hallera, Jędrzeja Moraczewskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego. Co ciekawe, to jedyny film dźwiękowy, w którym pojawia się wybitny aktor Juliusz Osterwa.

"Jest to film dość niezwykły"

"Sztandar wolności" to kompilacja materiałów z różnych lat zebranych i przygotowanych przez Falangę, największy w latach 30. XX wieku techniczny ośrodek produkcji filmowej w Polsce. Wykorzystano również liczne materiały ikonograficzne - zdjęcia, ulotki, gazety. Prace nad filmem poprzedziły szeroko zakrojone poszukiwania archiwalnych materiałów. 


Zobacz:
Polska niepodległa.jpg
Serwis specjalny Polska Niepodległa

- Jest to film dość niezwykły. W dzisiejszych czasach jest to oczywiste, że sięgamy po jakieś archiwalne materiały filmowe, przemontowujemy je, dodajemy do nich własną narrację,  dźwięk i w ten sposób tworzymy filmy dokumentalne. Dziś to jest oczywiste, natomiast w tamtych czasach nie było. "Sztandar wolności" to był pierwszy tego rodzaju film, pierwsza taka produkcja w polskiej kinematografii. Dziś jest szczególnie cenny właśnie dlatego że wykorzystuje te oryginalne materiały kręcone na frontach I wojny światowej i w latach późniejszych - powiedział w radiowej Jedynce Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego (FINA)

Pieńkowski podkreślił, że praca nad "Sztandarem wolności" nie była łatwa. - W 1935 roku, kiedy trwała realizacja tego filmu, okazało się, że jest bardzo trudny dostęp do materiałów archiwalnych i nie bardzo wiadomo, gdzie ich w ogóle szukać. Zostały przeszukane najróżniejsze archiwa i wojskowe, i prywatne, różne instytucje, nie tylko polskie, ale także i zagraniczne. Znaleziono trochę tych materiałów filmowych - wyjaśnił.

Dodał, że "właśnie produkcja tego filmu stała się przyczynkiem do dyskusji o tym, że należałoby stworzyć jakieś narodowe archiwum filmowe". - Trochę to potrwało, bo dopiero 20 lat później zostało to zrealizowane. Dziś tę ideę my, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualne kontynuujemy - zaznaczył.

"Sztandar wolności" będzie jednym z trzech prezentowanych w listopadzie w kinie Iluzjon filmów o tematyce niepodległościowej. W programie cyklu pt. "Niezła historia" znajdą się także "Szaleńcy" - niemy film fabularny w reżyserii Leonarda Buczkowskiego oraz film dokumentalny "Polonia Restituta 1918-1920". Wszystkie trzy tytuły zostały odrestaurowane cyfrowo przez FINA w ramach projektu "Nitrofilm". 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy także o wręczeniu Nagrody im. Józefa Mackiewicza, festiwalach: Energa Camerimage i "Pięć Smaków", spektaklach: "Letnicy" Maksima Gorkiego (Teatr Narodowy) i "Róża Jerychońska" (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi) oraz Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2019.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak 

Goście: Michał Pieńkowski (Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny /FINA)

Data emisji: 10.11.2019

Godzina emisji: 22.08

Jedynka/mat. promocyjne/kk

Zobacz więcej na temat: Anna Stempniak FILM
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małgorzata Oliwia Sobczak: wiedziałam, że napisze kryminał

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 09:46
- Pisanie jest czymś magicznym i wyjątkowym. Kiedy książka zaczyna przejmować pałeczkę, a historia sama zaczyna się opowiadać, to jest niesamowity moment - mówi Małgorzata Oliwia Sobczak, której kryminał "Kolory zła. Czerwień" odniósł czytelniczy sukces. Skąd pomysły na książkę? Kto pomaga w tworzeniu fabuły? Czy bohaterowie zawsze słuchają się autora?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Gonera: tworzymy momenty historyczne

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 13:40
- Traktuję plan zdjęciowy i kontakty w dziedzinie filmu jako największy uniwersytet na świecie. To taka syntetyczna sztuka, która niesie ze sobą technologię, filozofię, literaturę i wiele innych dziedzin - mówi Robert Gonera. Z naszym gościem rozmawiamy także o pokonywaniu życiowych trudności i osiągnięciu spokoju.
rozwiń zwiń