Trwa jesień festiwali filmowych. Co organizatorzy proponują widzom?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 08:19
W "Kulturalnej jedynce" mówiliśmy o jesiennych festiwalach filmowych. Zapraszamy m.in. do wysłuchania relacji z festiwalu Camerimage w Toruniu, w tym wypowiedzi operatorów, których filmy walczą o nagrody. 
Audio
  • Trwa jesień festiwali filmowych (Kulturalna Jedynka)
Prowadzący spotkanie Zbigniew Banaś, amerykański aktor, reżyser i producent filmowy Edward Norton oraz brytyjski operator filmowy Dick Pope podczas spotkania z twórcami filmu Osierocony Brooklyn, w ramach 27. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage 2019
Prowadzący spotkanie Zbigniew Banaś, amerykański aktor, reżyser i producent filmowy Edward Norton oraz brytyjski operator filmowy Dick Pope podczas spotkania z twórcami filmu "Osierocony Brooklyn", w ramach 27. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Energa Camerimage 2019"Foto: PAP/Tytus Żmijewski

W sobotę odbędzie się w Toruniu gala zakończenia 27. Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage, w której uczestniczył będzie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Podczas gali nagrody odbiorą m.in. trzykrotnie nagrodzony Oscarem autor zdjęć Robert Richardson i dwukrotny laureat Oscara, reżyser Quentin Tarantino. Do nich trafi Złota Żaba dla duetu autor zdjęć-reżyser. Nagrodę aktorską im. Krzysztofa Kieślowskiego odbierze Edward Norton, a nagrodę specjalną dla aktora - Richard Gere. Nagrodę specjalną dla reżysera otrzyma Lech Majewski.


Energa/Youtube

W audycji także wypowiedź znanego z takich filmów jak "Pearl Harbor" czy "Helikopter w ogniu" Josha Hartnetta, który w Toruniu na Festiwalu Filmowym Camerimage promował najnowszy film Lecha Majewskiego "Dolina Bogów".

***

W "Kulturalnej Jedynce" ponadto rozmowa z Ignacym Strączkiem, wicedyrektorem rozpoczynającego się w poniedziałek (18.11) 17. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, który w tym roku odbędzie się nie tylko w stolicy. 

- Jesteśmy w trzech miastach, w dziewięciu lokalizacjach: w Warszawie, Krakowie i Łodzi - wylicza rozmówca Joanny Sławińskiej. Pytany, czy festiwalowe filmy odnoszą się raczej do przeszłości czy mówią też o teraźniejszości, Ignacy Strączek podkreśla, że dla organizatorów bardzo ważna jest teraźniejszość. - Staramy się skupić na tym, co jest współczesne. Nie możemy uciec oczywiście od doświadczenia Zagłady, ale kładziemy duży nacisk na teraźniejszość, dlatego zawsze przygotowujemy blok filmów o współczesnym życiu żydowskim   -  zaznacza. Więcej w nagraniu.

***

Joanna Sławińska rozmawiała także z rzecznikiem prasowym festiwalu Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi Rafałem Pawłowskim, który zapowiedział program imprezy.

Jagoda Murczyńska opowiedziała z kolei Annie Stempniak o trwającym 13. Azjatyckim Festiwalu Filmowym Pięć Smaków. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Ignacy Strączek (wicedyrektor 17. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej), Rafał Pawłowski (rzecznik prasowy festiwalu Forum Kina Europejskiego Cinergia)

Materiały: Iwona Muszytowska-Rzeszotek, Anna Stempniak

Data emisji: 15.11.2019

Godzina emisji: 21.11

kh