Co dla poety znaczy słowo mistrz?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 10:13
W audycji z cyklu Spotkania z Mistrzami poeta, pisarz i dramaturg Ernest Bryll. Poeta nie lubi określenia mistrz, bo to jego zdaniem ktoś, kto się skończył.
Audio

Poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, a także dyplomata. Lista utworów Ernesta Brylla jest tak długa, że wymienimy tylko niektóre z nich, jak: "Na szkle malowane", "Kurdesz", "Po górach po chmurach", czy tomy wierszy: "Rok Polski", "Golgota Jasnogórska" oraz "Wigilie wariata". W audycji z cyklu Spotkania z Mistrzami poeta Ernest Bryll.

A co dla poety znaczy słowo mistrz? Zdaniem Ernesta Brylla to dość idiotyczna sytuacja. - Bo każdy z nas nie ma poczucia, że się zestarzał i wpadł w tą kategorię, która jest niejasna - mówi poeta.

Bo to by znaczyło jego zdaniem, że niby ktoś, kto czegoś dokonał, może być przykładem albo impulsem dla innych.

Ale z drugiej strony jest to też według Brylla ktoś, kogo się elegancko określa jako kogoś, kto się skończył. - Jest skończony, zamknięty i niespodziewamy się od niego nic innego, bo uznajemy, że z godnością potrafi swoją pozycję utrzymać. Już tylko pływa na bezkresnych wodach oceanu literatury. Ale nurkować już nie będzie - dodaje.

Ernest Bryll nie bardzo więc lubi określenie mistrz.

A rozmawiała z nim Ewa Heine.

(pm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Bończak pracuje i odpoczywa

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2010 09:56
Aktor opowiada o swoich planach na wakacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stefan Stawiński - mistrz scanariusza

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 10:47
Jerzy Stefan Stawiński - pisarz i scenarzysta, współautor wielu wybitnych filmów. Zmarł 12 czerwca tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scena to rzecz święta

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2010 08:00
Barbara Krafftówna – aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka. Słuchaczom radiowej Jedynki opowiada o swoim aktorstwie, podejściu do sławy, miłości, emigracji i codzienności.
rozwiń zwiń