Marcin Zarzecki: finansujemy filmy, które powinny zainteresować Polską cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 21:12
Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki podkreśla, że kierowana przez niego instytucja jest finansowym mecenasem filmów poświęconych Polsce. Sfinansowała "Poland: The Royal Tour". Autorem tej międzynarodowej produkcji filmowej jest Peter Greenberg, wielokrotnie nagradzany Emmy reporter i producent.
Audio
  • Marcin Zarzecki o filmach finansowanych przez Polską Fundację Narodową (Kulturalna Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/gnepphoto

Cykl "The Royal Tour" to amerykańska seria znanych programów telewizyjnych, przedstawiająca podróż przez dany kraj z głową państwa. W polskiej edycji w rolę przewodnika wcielił się premier Mateusz Morawiecki.

Kolejnym dokumentem o Polsce zrealizowanym przez Peter Greenberga będzie film "Hidden Poland". - Oba te filmy o Polsce, w jej niezwykłej różnobarwności i różnorodności, nie tylko o miejscu, gdzie toczyły się najnowsze wydarzenia z historii powszechnej ale o kraju nowoczesnym, innowacyjnym, pełnym oryginalnych możliwości i wspaniałych ludzi, gdzie można także budować biznes - mówił Marcin Zarzecki.

Jego zdaniem, to nie są filmy tylko dla cudzoziemców i powinni je obejrzeć także Polacy. - Nam chodziło o to, żeby przedstawić to co wydaje się dla nas oczywiste, to co znamy, jak się nam zdaje, za pomocą innego kodu kulturowego - wyjaśnia. "Poland: The Royal Tour" na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej obejrzało ok. 80 milionów widzów. Jest także wyświetlany na pokładach samolotów LOT-u oraz na pokazach Polskiej Organizacji Turystycznej. Prezes PFN liczy, że "Poland: The Royal Tour" i "Hidden Poland" zaintrygują cudzoziemców i skłonią do odwiedzenia naszego kraju.

Marcin Zarzecki podkreśla, że żyjemy w kulturze, audiowizualnej, co zmusza do poszukiwania nowych kanałów przekazu. Takim uniwersalnym medium jest właśnie film. - Film, kino, ta poezja, ta estetyka, proponuje nam angażując nas emocjonalnie, wizualnie to jest wspaniały środek przekazu - wyjaśnia.

Przy wsparciu finansowym Fundacji powstają filmy fabularne "Raport Pileckiego" oraz "Śmierć Zygielbojma".
Posłuchaj całej audycji, w której przedstawiono szczegóły filmów, zaprezentowano też fragment reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak 

Gość: dr Marcin Zarzecki (prezes Polskiej Fundacji Narodowej)

Data emisji: 13.12.2019 r. 

Godzina emisji: 21.12

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes PFN o akcji "Moje archiwum": uczestniczymy w historii w każdym punkcie czasu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 08:05
- Powinniśmy uświadomić sobie, że jesteśmy uczestnikami historii w każdym punkcie czasu i każdym punkcie przestrzeni. My tę historię tworzymy i w niej uczestniczymy - mówił w radiowej Jedynce Marcin Zarzecki prezes Polskiej Fundacji Narodowej o akcji "Moje archiwum".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Zarzecki: premiera filmu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 08:22
- Postać rotmistrza Witolda Pileckiego jest tak naprawdę materiałem na wiele filmów, przez pryzmat jednej biografii możemy opowiedzieć całą historię Polski - powiedział w "Sygnałach dnia" Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej. Poinformował, że premiera filmu odbędzie się w 2021 roku.
rozwiń zwiń