X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielka akcja dyplomatyczna. Fałszowali paszporty, by ratować Żydów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 07:46
Podczas II wojny światowej grupa polskich dyplomatów w Szwajcarii podjęła próbę ocalenia przed Zagładą od 8 do 10 tys. Żydów. Przedstawiciele poselstwa RP w Bernie dostarczali osobom zagrożonym sfałszowane paszporty latynoamerykańskie.
Audio
Auschwitz
AuschwitzFoto: Liya_Blumesser/shutterstock.com

Grupa Aleksandra Ładosia była nielegalną polsko-żydowską strukturą zajmującą się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów podczas II wojny światowej, głównie w i po okresie tzw. Akcji Reinhardt, której celem była zagłada ludności żydowskiej. Grupa ta działała w latach 1942-1943 w polskim poselstwie w Bernie w Szwajcarii i z narażeniem życia uzyskiwała paszporty państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów, którzy dzięki nim unikali wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech, m.in. w Tittmoning, Liebenau, Boelsenberg oraz do okupowanej Francji w Vittel.


. 

Lista z nazwiskami 3 262 Żydów, którzy posiadali tak zwane "paszporty Ładosia" została opublikowana w tym tygodniu przez Instytut Pileckiego. To efekt dwóch lat badań przeprowadzonych we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau i Instytutem Pamięci Narodowej. Na liście można znaleźć nazwiska uczestników powstania w getcie warszawskim (np. Cywia Lubetkin czy Icchak Cukierman) oraz liderów oporu żydowskiego ze Słowacji, Francji i Włoch. Jednym z tysięcy ludzi, którzy posiadali paszport był Adam Daniel Rotfeld - późniejszy polski minister spraw zagranicznych. Inną udokumentowaną osobą jest przyjaciółka Anne Frank - Hannah "Hanneli" Goslar.

24-45 proc. Żydów posiadających sfałszowane dokumenty z Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru przeżyło Holokaust. Kilkadziesiąt z tych osób żyje do dzisiaj.

Jak wyjaśnił dr Jakub Kumoch, obecny ambasador RP w Szwajcarii, w skład grupy ambasadora Ładosia wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia, m.in. zastępca Ładosia Stefan Ryniewicz, konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie w latach 1939-1945 Konstanty Rokicki i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss. - To była naprawdę wielka akcja dyplomatyczna - podkreśliła Monika Maniewska, członkini zespołu, który przygotował "Listę Ładosia". Jak i gdzie autorzy publikacji szukali i sprawdzali nazwiska z tej listy? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.


Poza tym w audycji:

- o rocznicy powieści radiowej "Matysiakowie". 15 grudnia 1956 roku nadano pierwszy odcinek słuchowiska. O gwiazdach, które w ciągu dekad pojawiły się w rodzinie Matysiaków i o tym, jak się pisze scenariusz po Jerzym Janickim i Stanisławie Stampf'lu opowiedział Adam Bauman,

- o premierze musicalu "Hanka" z muzyką Andrzeja Zaryckiego w nowohuckim Centrum Kultury. Spektakl jest nowoczesną wersją moniuszkowskiej "Halki",

- o nagrodzie im. Przemysława Gintrowskiego "Za wolność w kulturze" przyznanej Muńkowi Staszczykowi i o retransmisji koncertu TVP "Gintrowski, a jednak coś po nas zostanie",

- o otwarciu Muzeum Książąt Czartoryskich (relacja Doroty Kołodziejczyk).

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Data emisji: 15.12.2019 r. 

Godzina emisji: 22.09

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Los Angeles: w Muzeum Holokaustu upamiętniono Polaków ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 14:11
W Muzeum Holokaustu w Los Angeles upamiętniono Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. To wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta i Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles.
rozwiń zwiń