Gabriela Muskała: grałam i spełniałam się jako aktorka i w filmie, i w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 23:09
Czekała na niego długo, ale wreszcie nastał. To jest jej czas. W filmie jak i w teatrze jej nazwisko przyciąga najlepszych twórców oraz publiczność. W tym roku świętuje swoje 50-te urodziny. Nie ukrywa wieku, a na jubileusz wyprawił, co rzadkie w jej życiu, huczną uroczystość.
Audio
  • Gabriela Muskała o zawodzie aktora i sposobie budowania ról (Kulturalna Jedynka)
Gabriela Muskała
Gabriela MuskałaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jubileusz osobisty przyniósł jej wiele zawodowych wyróżnień. Za rolę i scenariusz w filmie "Fuga" otrzymała kilka nagród, w tym Orła - Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku. Rolą w spektaklu "Jak być kochaną" dołączyła na stałe do Teatru Narodowego w Warszawie. Zagrała też główną rolę w spektaklu "Same plusy" w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego. Jej energia i uśmiech udziela się innym, a niezaprzeczalny talent daje powody do dumy.

Gabriela Muskała przyznaje, że po "Londyńczykach" i filmie "Moje córki krowy" zyskała pewną rozpoznawalność. – No ale teraz rozpętało się jakieś szaleństwo w tym ostatnim roku - mówi. Choć ona nie ma poczucia, żeby coś się szczególnie w jej życiu zmieniło, bo pracuje tak samo intensywnie, jak kiedyś. I śmiej się, że stała się odkryciem. -Dziwnie być odkryciem przed 50-tką - ironizuje.

Zapewnia, że gdyby opierała się tylko na technice, to byłoby jej o wiele trudniej grać. - Dużo łatwiej mi jest, gdzie tak znajdę tę postać w sobie - wyjaśnia. Jej zdaniem, każdy z nas ma w sobie wiele światów, tylko niewiele z nich pokazujemy. Dlatego tak lubi i ceni swój zawód, bo daje jej możliwość pokazywanie różnych osobowości, różnych oblicz i uwalniania pewnych emocji, które są potrzebne dla danej roli. I wtedy, kiedy utożsami się z postacią, o wiele łatwiej jest jej grać, bo postać ją - jak to ujęła - niesie.

Posłuchaj całej rozmowy, w której aktorka mówi, jak buduje role, jak nawiązuje kontakty z ludźmi i jaki są jej zawodowe plany.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Martyna Podolska

Data emisji: 26.12.2019 r. 

Godzina emisji: 23.09

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aktor między podmiotem i przedmiotem według Wojciecha Pszoniaka

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 17:57
- W dzisiejszym szybkim i płytkim świecie, w którym bardzo oddaliśmy się od człowieka, mylą nam się dwa pojęcia: wartość i cena - mówi w radiowej Jedynce aktor Wojciech Pszoniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gabriela Muskała o filmie "Fuga": to moje dziecko

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 05:05
- Przez 13 lat marzyłam o tym, żeby ten film powstał. To takie moje dziecko - mówi aktorka w "Kulturze przy kawie". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak być kochaną" Kazimierza Brandysa na teatralnych deskach

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 22:10
Film w reżyserii Wojciecha Hasa według tego opowiadania został uznany za najlepszy polski film 1964 roku. Rola Felicji w wykonaniu Barbary Krafftówny, gającej obok Zbyszka Cybulskiego główną rolę została uznana za jedną z największych kreacji kobiecych w dziejach polskiego filmu. Czy teatralna wersja nawiązuje do filmu?
rozwiń zwiń