X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miejsca, których Radek Szlaga nie miał zamiaru zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 10:29
- Od ludzi, którzy wychodzą z sali, w której są prezentowane moje prace, i którzy są gotowi podzielić się ze mną wrażeniami, słyszałem już najróżniejsze rzeczy - powiedział w radiowej Jedynce artysta.
Audio
  • Miejsca, których Radek Szlaga nie miał zamiaru zobaczyć (Kulturalna Jedynka)
Radek Szlaga. Miejsca, których nie miałem zamiaru zobaczyć
Radek Szlaga. "Miejsca, których nie miałem zamiaru zobaczyć"Foto: Zachęta, fot. Bartosz Górka

W warszawskiej galerii Zachęta od 7 grudnia można oglądać wystawę "Miejsca, których nie miałem zamiaru zobaczyć" Radka Szlagi. Ekspozycja prezentuje najnowsze obrazy artysty, które powstały w efekcie jego badań nad językiem malarskiego medium, lekceważonymi narracjami oraz relacjami między sztuką a informacją i wiedzą. To rozwinięcie refleksji nad językiem mediów, w czasach, w których liczą się głównie reakcje emocjonalne - polubienia, lajki - natomiast wiarygodność, naukowa sprawdzalność ulegają degradacji. To powoduje swoiste zakrzyczenie głosu wiedzy przez zadowoloną z siebie niewiedzę. 

Ze szczególną uwagą Szlaga przygląda się mapie i innym jej wariantom, jak globus czy atlas. To symbol kultury zdominowanej przez wizualność, w której "widzę" oznacza zarówno "wiem", jak i "posiadam". Niegdyś obiekt wyposażony w określony, pełny i niekwestionowany punkt widzenia, dzisiaj - w czasach Google Maps - stał się systemem otwartym na korzystanie z niego w sposób subiektywny. Mapy tradycyjne, statyczne, drukowane - zorientowane według kierunków geograficznych - przedstawiają widok terenu z lotu ptaka, natomiast w przypadku współczesnych map cyfrowych "centrum" jest ruchome i zależy od lokalizacji w terenie jednostki korzystającej z aplikacji.

Zatem mapa i jej dekonstrukcja (wyeksponowanie marginaliów, uwydatnienie przeszyć, nadanie znaczenia rewersom) służy za metaforę rozpadu uniwersalizmów oraz koncepcji wiedzy obiektywnej, opartej na faktach. Staje się punktem wyjścia do przyjrzenia się rzeczywistości, której podstawową i definiującą cechą jest fragmentacja, co w kontekście wystawy oznacza zarówno dowartościowanie indywidualnego głosu, jak i alienację, samotność i zagubienie w zapośredniczonej przez ekrany wielości.

Słyszałem najróżniejsze rzeczy

- Mnie inspiruje dużo, za dużo rzeczy. Jeżeli miałbym mówić o jakiś swoich problemach artystycznych, to właśnie o tym nadmiarze obrazów, informacji, które one ze sobą niosą. O tym nadmiarze jest ta wystawa, szczególnie praca z ostatniej sali. Rozpoznajemy jakieś znajome fragmenty, one gdzieś tam nas kierują, ale nie do końca. W tej pracy chyba chodzi o to. Ona jest taką mapą świata - rozsypaną, częściowo posklejaną. Ona wisi na włoskach, nitkach, ledwo się trzyma w jednej całości. Obraz bez marginesu - wskazał Radek Szlaga.

- Moim marzeniem było to, żeby widz sobie w to wszedł i nie szukał odpowiedzi u innych tylko w sobie, żeby te obrazy stymulowały jego wyobraźnię, wrażliwość, wiedzę, żeby to była platforma, na której on opowiada swoją narrację, swoją historię. Przede wszystkim sobie. Od ludzi, którzy wychodzą z tej sali i są gotowi podzielić się ze mną wrażeniami, słyszałem już najróżniejsze rzeczy. Chyba po to tę pracę zrobiłem - dodał.

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że zawsze miał ambicje, żeby stworzyć jakiś alternatywny kanał dystrybucji wiedzy. - Dzisiaj jesteśmy wystawieni na bardzo różne opowieści, których nie da się zweryfikować. Są mniej lub bardziej naukowo udowodnione rzeczy. One migają na tych ekranikach. Stosunek do wiedzy stał się bardzo subiektywny, podobnie, jak do sztuki współczesnej - możemy ją sobie tylko interpretować - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Radek Szlaga

Data emisji: 27.12.2019

Godzina emisji: 21.11

Jedynka/zacheta.art.pl/kk

Zobacz więcej na temat: Michał Montowski SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wędrowiec nad morzem mgły". Człowiek w obliczu potęgi natury

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 21:04
W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o jednym z najsłynniejszych obrazów olejnych autorstwa Caspara Davida Friedricha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Centrum Kultury: to był bardzo intensywny kulturalnie rok

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 12:37
Mijający rok obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury. Przypomnieliśmy je w radiowej Jedynce wraz z dyrektorem NCK prof. Rafałem Wiśniewskim.
rozwiń zwiń