Ojciec Józef Maria Bocheński w archiwach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 09:33
Rok 2020 został ustanowiony przez Senat Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego, by "w 25. rocznicę śmierci oddać hołd temu wybitnemu naukowcowi, kapłanowi i patriocie". W audycji "Kulturalna Jedynka" przypomnieliśmy fragmenty wywiadów, jakich słynny filozof i sowietolog udzielił Polskiemu Radiu. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 
Audio
  • Wspomnienie o Ojcu Józefie M. Bocheńskim (Kulturalna Jedynka)
Józef Maria Bocheński
Józef Maria BocheńskiFoto: PAP/Maciej Sochor

"Wśród polskich uczonych zajmuje on miejsce wyjątkowe. Reprezentuje najważniejszą polską szkołę filozoficzną, zwaną lwowsko-warszawską" - głosi uchwała. Podano w niej, że ojciec Bocheński urodził się 30 sierpnia 1902 roku w Czuszowie, studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, ekonomię na Uniwersytecie w Poznaniu, filozofię we Fryburgu, teologię w Rzymie. W 1926 roku wstąpił do seminarium, a potem do Zakonu Kaznodziejskiego św. Dominika. W latach 1934-1940 był profesorem logiki w Angelicum w Rzymie. Habilitował się z logiki w roku 1938 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1945 roku był profesorem na Uniwersytecie we Fryburgu, na którym w okresie 1964-1966 pełnił urząd rektora.

Przypomniano, że walczył podczas wojen w 1920 i 1939 roku. W stopniu podpułkownika służył jako kapelan w II Korpusie gen. Władysława Andersa ("De virtute militari. Zarys etyki wojskowej", Kraków 1993). Brał udział w bitwie o Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji.

"Całe życie wspierał Polaków walczących o wolność"

"Jest znany w świecie jako zwolennik filozofii analitycznej. Podejmował próby modernizacji tomizmu za pomocą logiki formalnej ("Logika religii", Warszawa 1990, "Istota i istnienie Boga", 1993). Jego prace zostały opublikowane w ponadmilionowym nakładzie w wielu krajach, co jest bardzo rzadkie w przypadku filozofów" - zwrócono uwagę w uchwale.

Wskazano, że "osobną częścią dorobku ojca Bocheńskiego są naukowe analizy marksizmu-leninizmu ("Lewica, religia, sowietologia", Warszawa 1996)". "Na Zachodzie był uważany za głównego znawcę filozoficznych problemów marksizmu, był także założycielem Instytutu Europy Wschodniej oraz wydawcą ponad 50 tomów monografii w serii "Sovietica", a także 35 roczników kwartalnika "Studies in Soviet Thought". Bibliografia prac ojca Bocheńskiego obejmuje ponad sto publikacji książkowych, z których ponad 20 przetłumaczono na język polski" - podkreślono.

Uchwała głosi, że ojciec Bocheński "całe życie bronił prawd wiary, praw logiki oraz wspierał Polaków walczących o wolność".

Ponadto w audycji:

- wizyta w Muzeum Narodowym w Warszawie w poszukiwaniu malarskich i rzeźbiarskich przedstawień pokłonu Trzech Króli. Rozmowa z dr Grażyną Bastek

- rozmowa z Mateuszem Pakułą - autorem tekstu i reżyserem spektaklu "Chaos pierwszego poziomu" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie

- recenzja teatralna Ewy Heine - "Źli Żydzi" w stołecznym Teatrze Ateneum

- wiersz Jarosława Marka Rymkiewicz, laureata Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak 

Data emisji: 05.01.2020

Godzina emisji: 22.10

Jedynka/PAP/kk/kh

Czytaj także

Lustro jest nam potrzebne, żeby spojrzeć sobie w twarz

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 14:44
Zapraszamy na spotkanie z ks. prof. Janem Sochoniem – filozofem i poetą. Ostatni tomik jego wierszy nosi tytuł "Strzałka czasu", jest więc bardzo odpowiedni na ten okres, w którym podsumowujemy mijający rok.
rozwiń zwiń