"Bestia". Najstarszy film z Polą Negri w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 08:21
Najstarszy i jedyny zachowany film z Polą Negri z polskiego okresu jej kariery, czyli "Bestia" Aleksandra Hertza po restauracji cyfrowej ukazał się w grudniu na Blu-ray. Wyjątkowe, kolekcjonerskie wydawnictwo z muzyką Włodka Pawlika wydała Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny po ponad 100 latach od premiery filmu.
Audio

- To perła polskiej kinematografii dlatego, że jest to najstarszy film z Polą Negri jaki świat zna i jedyny z polskiego okresu jej kariery, kiedy była związana umową z wytwórnią Sfinks Aleksandra Hertza - ojca polskiej kinematografii - mówi w Programie 1 Polskiego Radia filmograf z Filmoteki Narodowej Grzegorz Rogowski.

"Bestia" to tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę Alexisa. Niebawem do miasta przyjeżdża szukający zemsty Dmitri.

Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny/Youtube

Pola Negri to najsłynniejsza w świecie polska aktorka, która zaczynała na deskach polskich scen teatralnych i na małych planach filmowych, by po sukcesie w filmie "Bestia" przenieść się na filmowy rynek niemiecki i tam zdobyć sławę, a z niego do Hollywood, gdzie zrobiła wielką, światową karierę. To wszystko w dodatku w trudnym okresie gdy odchodził film niemy, a rozwijał się udźwiękowiony. Wielki talent i ogrom pracy pozwoliły aktorce stać się pionierką nowoczesnego kina i niekwestionowaną legendą Hollywood, występującą w filmie jeszcze w latach 60.

Czytaj więcej
Pola Negri Bestia 1200.jpg
"Bestia" na Blu-ray

Historia o Kopciuszku?

- Pola Negri miała talent niesamowity. Jest to pewnego rodzaju historia o Kopciuszku, ale nie do końca, bo ten nasz Kopciuszek doszedł do wszystkiego swoją własną, ciężką pracą. Gdyby nie jej olbrzymi talent i olbrzymia determinacja, w życiu do tego Hollywood by nie dotarła - mówi Grzegorz Rogowski. - To była pierwsza aktorka europejska sprowadzona do Hollywood. Po niej kino amerykańskie oszalało na punkcie gwiazd sprowadzanych z Europy - dodaje. 

Czy Amerykanom przeszkadzał silny słowiański akcent Poli Negri? Czy to prawda, że jednym z fanów Poli Negri był Adolf Hitler? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także rozmowa z Mariuszem Kotowskim - choreografem i reżyserem żyjącym w USA, który stworzył najpierw film, a później książkę o Poli Negri. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Grzegorz Rogowski (filmograf, Filmoteka Narodowa)

Data emisji: 03.01.2020

Godzina emisji: 21.09

kh

Czytaj także

Pola Negri - polska królowa Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 05:40
Apolonia Chałupiec dała się poznać szerszej publiczności jako Pola Negri, aktorka, która podbiła Hollywood i wiele męskich serc. Urodziła się 3 stycznia 1897 roku.
rozwiń zwiń