X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Warszawa z dawnych lat. Jak miała wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 09:30
Mówi się, że Oficerski Żoliborz, Górny Mokotów i Powiśle to najdroższe i najbardziej prestiżowe miejsca w dzisiejszej Warszawie. Czy ten układ obowiązywał już przed II wojną światową? 
Audio
Widok Warszawy - zdjęcie lotnicze Żoliborza. Widoczny pl. Inwalidów, Cytadela.
Widok Warszawy - zdjęcie lotnicze Żoliborza. Widoczny pl. Inwalidów, Cytadela.Foto: Waclaw Żdżarski / NAC

- To jest układ, który wtedy został wytworzony. Dotyczy założeń, które wypracowano w latach 20. i 30. Ten układ wciąż definiuje to miasto - mówi dr Jarosław Trybuś, historyk sztuki i architektury oraz autor książki "Warszawa niezaistniała".

Gość Jedynki przyznaje, że dzielnice wybudowane w latach 20. i 30. były dla ówczesnej Warszawy takimi miejscami jak dla współczesnej Nowy Wilanów. - Czyli dzielnica, która jest nowa, niedawno wybudowana. Dzielnica, w której mieszkają ludzie w dość podobnym wieku i dość podobnego statusu społecznego i dzielnica, w której jeszcze nie ma wszystkiego, np. zieleni - słyszymy.

Warszawa marzeń prezydenta Stefana Starzyńskiego

Największym projektem podczas prezydentury Stefana Starzyńskiego miał być Dworzec Centralny. - Był prawie gotowy w 1939. Miał to nieszczęście, że w czerwcu 1939 niemal ukończony budynek spłonął. Później w czasie okupacji Niemcy doprowadzili go do stanu użyteczności, a potem podzielił los większości zabudowy miejskiej po Powstaniu Warszawskim 1944 i został wysadzony w powietrze. Nie został już odbudowany w takiej wersji, w jakiej powstawał przed wojną - opowiada dr Jarosław Trybuś.

Zamysłem planów przebudowy historycznego centrum stolicy było to, aby pokazać, że Warszawa jest miastem starożytnym i kiedyś była miastem intrygującym oraz pięknym.

- W latach 30. uważano Warszawę za miasto brzydkie i trzeba było nadać tej Warszawie, która przez okres zaborów bardzo podupadła, nowy charakter. W związku z tym zabrano się za porządkowanie Starego Miasta, np. oczyszczając i na nowo pokazując mury miejskie, tworząc nową nawierzchnię rynku staromiejskiego, ujednolicając elewację kamienic na Starym Mieście - twierdzi dr Jarosław Trybuś.

To miała być reprezentacyjna dzielnica

Pole Mokotowskie było wówczas właściwie jedynym niezabudowanym miejscem blisko zagęszczonego centrum miasta. Ówczesna Warszawa była najbardziej zagęszczonym miastem w stosunku do europejskich ośrodków czy miast z Ameryki Południowej i Ameryki Północnej. Podobne zagęszczenie występowało w miastach z Dalekiego Wschodu.

- Pole Mokotowskie było puste, ponieważ był tam tor wyścigów konnych i lotnisko. Wobec braku przestrzeni reprezentacyjnych w zagęszczonej Warszawie, zdecydowano, że tam powstanie nowa dzielnica reprezentacyjna, w której będą ministerstwa, Świątynia Opatrzności Bożej, siedziba Sejmu i Senatu, ambasady i zabudowania uniwersyteckie. W jednej bardzo obszernej dzielnicy miały zostać zgromadzone wszystkie najistotniejsze dla państwa funkcje - opowiada nasz gość.

Które budynki w Warszawie są żywym śladem historii dwudziestolecia międzywojennego?

Ponadto gościem "Kulturalnej Jedynki" była również historyk Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego, z którą porozmawiamy na temat schowków w meblach, podwójnych drzwi i skrytek w przedmiotach codziennego użytku, czyli o tym, jak w praktyce wyglądały miejsca ukrywania dokumentów i materiałów podziemnej Warszawy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Data emisji: 7.02.2020 

Godzina emisji: 22.10

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogdan Pęk: bez Bitwy Warszawskiej nie byłoby państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 11:20
- Nie wiem czy to będzie się nazywać łuk triumfalny, ale jestem zwolennikiem godnego upamiętnienia tamtego wielkiego zwycięstwa, bez którego nie byłoby państwa polskiego - powiedział w PR24 były senator PiS Bogdan Pęk, odnosząc się do pomysłu zbudowania w Warszawie łuku triumfalnego Bitwy Warszawskiej.
rozwiń zwiń