"Był i jest głosem Programu 1 Polskiego Radia" - żegnamy Pawła Królikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 17:05
- Był i jest głosem Programu 1 Polskiego Radia. Wielokrotnie gościł w radiowym studiu, czytał książki dla słuchaczy Jedynki - wspominała Anna Stempniak z redakcji kulturalnej. Dziś na warszawskich Powązkach Wojskowych pogrzeb zmarłego w ubiegły czwartek Pawła Królikowskiego, aktora, reżysera, autora tekstów piosenek, prezesa ZASP-u. 
Audio
  • Wspomnienie Pawła Królikowskiego (Kulturalna Jedynka)
Paweł Królikowski
Paweł KrólikowskiFoto: Jacek Konecki/PR

Truskawkowe studio 

Paweł Królikowski grał m.in. w teatrze, filmach fabularnych tj. "Hel", "Pitbull. Nowe porządki", w serialach telewizyjnych "Czwarta władza", "Na dobre i na złe" i w kultowym "Ranczu". Był również jurorem w popularnym show "Twoja twarz brzmi znajomo" oraz tworzył festiwale tj. "Festiwal Piosenki Polsko-Czeskiej". W latach 90' tworzył "Truskawkowe studio" - cykliczny program dla młodzieży realizowany w Regionalnym Oddziale TVP we Wrocławiu. 

- Rozpoczęliśmy taką przygodę, która trwa do dzisiaj, bo ten program faktycznie miał coś takiego w sobie, siłę, płynącą ze szczerości przekazu, którą Paweł starał się budować w tym programie. Ludzie wspominają "Truskawkowe studio" do dziś  - mówił w rozmowie z Martyną Podolską, Konrad Imiela, który był niegdyś uczestnikiem programu. Rola Kusego 

Milionom widzów aktor był znany z roli Kusego w popularnym serialu "Ranczo". - Paweł miał bardzo wyrazistą osobowość, która odcisnęła się na tej roli. To był facet o ogromnej wrażliwości, a jednocześnie niezwykle normalny. (...). Gdy pojawił się na planie od razu pojawiała się energia. Często się uśmiechał, żartował. Dobrze mu się pracowało ze wszystkimi. Widać, że lubił tę pracę - mówił Wojciech Adamczyk, reżyser serialu. 

Pawła Królikowskiego wspominała także koleżanka z planu filmowego, aktorka Marta Chodorowska. - Był ciepły otwarty, sympatyczny. Kochał ludzi, kochał radio, teatr i kochał po prostu sztukę teatralną, ale także i filmową. Myślę, że to, co go charakteryzowało, to pewne poczucie humoru, dowcip, którym operował – podkreśliła aktorka. 

***

Aktor zmarł w Warszawie, 27 lutego 2020 roku w wieku 58 lat. Od kilku lat zmagał się z chorobą neurologiczną. W ubiegłym roku wziął udział w kampanii wizerunkowo-promocyjnej Programu 1 Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji okraszonej materiałami archiwalnymi z wystąpieniami Pawła Królikowskiego oraz wspomnieniami jego przyjaciół. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiał: Martyna Podolska 

Data emisji: 1.03.2020 r. 

Godzina emisji: 22.05

Jedynka/ans 

Czytaj także

Paweł Królikowski nie żyje. Przypominamy poruszający wywiad z aktorem

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 14:00
- Nie umiem się wyrzec samego siebie. Mam świadomość tego, że całe życie będą stąpał po kruchym lodzie. Wybrałem los człowieka - przynajmniej w tym kraju - bezrobotnego, czyli artysty - mówił Przyjaciel Programu 1 Polskiego Radia, w rozmowie z 2016 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Są ludzie niezastąpieni". Jedynka wspomina Pawła Królikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 17:28
- Był człowiekiem wielu dyscyplin. Świetnie znał się na literaturze, był znakomitym aktorem, miał kapitalny głos i wyczucie frazy - mówi o zmarłym Pawle Królikowskim dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy. Aktor nie bez powodu był twarzą radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń