Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920. Autor projektu: można stworzyć coś spektakularnego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 11:50
- Bitwa Warszawska zmieniła bieg historii. To było zwycięstwo w skali światowej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mirosław Nizio, autor zwycięskiego projektu na Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920, który w przyszłości powstanie na Placu na Rozdrożu w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa z autorem zwycięskiego projektu na Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 (Kulturalna Jedynka)
Mirosław Nizio
Mirosław NizioFoto: PAP/Leszek Szymański

Konkurs na Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 wygrał zdecydowaną większością głosów projekt pracowni Mirosława Nizio. Autor jest rzeźbiarzem i architektem, zwycięzcą wielu konkursów, w tym na projekty Muzeum Współczesnego we Wrocławiu i Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Zaprojektował i zrealizował m.in. wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Muzeum Historii Żydów Polskich. Mirosław Nizio jest jednym z lepiej znanych architektów przestrzeni publicznych w Polsce.

- Uciekam w swoich projektach od realistyczności do słowności, gdyż to jest przeszłość. Budowano kiedyś pomniki, rzeźby, postumenty, a teraz mentalność i poczucie estetyczne wchodzą w inne kryteria oceny (…). Dlaczego przystąpiłem do konkursu? Żeby rozwijać się i myśleć lepiej. Ważne elementy nie tylko urbanistyczne, doświadczeń architektonicznych, narracyjne, jak również wiedzy o pewnych naleciałościach i pewnych oczekiwaniach, dały mi do zrozumienia, że jestem na to gotowy, ponieważ myślę kategoriami wszechstronnymi jako artysta i architekt - opowiada Mirosław Nizio.

. 

Ważnym elementem obelisk

Nagrodzony projekt przewiduje wzniesienie strzelistego obelisku, u którego podnóża znajdzie się przestrzeń fontanny. Najważniejszym elementem zwycięskiego projektu jest rodzaj obelisku, który ma prostą formę, ale skręconą przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Mirosław Nizio ocenia, że walor proporcji, syntezy i wpasowania się w kontekst został zauważony przez jurorów w jego projekcie jako pozytywny. - Osi nie zakłócał, budował pewną przejrzystość wizualną, obiekt jest widoczny z każdej strony i jest też niedosłowny, czyli bardzo uniwersalny, europejski i światowy. Odnosi się również do aspektów Bitwy Warszawskiej nie tylko w wymiarze Bitwy Warszawskiej, ale i światowego oddziaływania, jakie miała Bitwa Warszawska - dodaje.

Oczekiwania mieszkańców

- Oczekiwania mieszkańców były takie, żeby to miejsce żyło oraz było interaktywne i przyjazne. Dałem okoliczność stworzenia lepszego miejsca w tej przestrzeni dla bycia. Teraz to miejsce, jak wiemy, nie żyje, ponieważ jest fontanna, która jest zaniedbaną przestrzenią. Można stworzyć coś spektakularnego, prostego, ale przy okazji urozmaicenie tej przestrzeni, jakim jest Plac na Rozdrożu - mówi Mirosław Nizio.

Wieloletnia Perspektywa Finansowa m.st. Warszawy przewiduje przeznaczenie na realizację Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 3 mln złotych. Zwycięska propozycja w założeniach projektowych mieści się w tej kwocie. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 13.03.2020

Godzina emisji: 21.11

DS

Czytaj także

Kino, teatr, festiwale... Co ciekawego dzieje się w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 10:55
W audycji "Kulturalna Jedynka" przyjrzeliśmy się premierom filmowym i teatralnym. Mówiliśmy także o Festiwalu Kosmicznym im. Ellen Ripley i o Wiośnie Kultury w Zakopanem.
rozwiń zwiń