Dyrektor Teatru Polskiego Radia: w archiwum mamy najpiękniejsze realizacje

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 19:00
- To jest powrót do pięknego magazynu rzeczy, które nigdy nie zostały zgubione - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Od 3 kwietnia Jedynka będzie przypominać słuchowiska z cyklu "Klasyka polskiego dramatu".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: litts/shutterstock.com

W każdy piątek - w godz. 21.00-22.00 - Program 1 Polskiego Radia przypomni słuchowiska zrealizowane w latach 2008-2009 specjalnie dla tej anteny. Powstały wówczas takie dzieła, jak "Dziady" (dwa odcinki), "Kordian", "Nie-Boska komedia", "Śluby panieńskie", "Wyzwolenie" (dwa odcinki), "Iwona księżniczka Burgunda", "Tango" oraz "Kartoteka". Kontynuacją tego cyklu była "Wielka klasyka", w ramach której nagrane zostały: "Damy i huzary", "Żabusia", "Niespodzianka", "Dom otwarty", "W małym dworku", "Czwarta siostra", "Anioł ognisty - rzecz o Słowackim".

radio1200.jpg
"Klasyka polskiego dramatu", czyli "Zostań w domu" ze słuchowiskami Polskiego Radia

Oni opowiadali nie tylko przeszłości, ale także o nas

- Nadchodzi wieczór, za naszymi oknami zapada zmrok. I ten zgiełk, smutek i w tej chwili przygnębienie codzienności powinno odejść, o tej godzinie należy, można, trzeba poszukać w sobie spokoju. Nasz teatr, jak pięknie nazywamy go teatrem wyobraźni, ma temu służyć. Dlatego warto przytłumić światła w pokoju, trochę głośniej nastawić radio i słuchać tych pięknych, mądrych słów, które przed nami napisali ludzie naprawdę zasługujący na nasz największy szacunek. Oni starali się opowiedzieć nie tylko o przeszłości, ale również o nas - komentuje Janusz Kukuła.

Janusz Kukuła przyznaje, że ideą cyklu "Klasyka polskiego dramatu" jest to, aby wieczory w domach słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia "niosły uspokojenie i pozwalały otrzeć łzy dnia codziennego".

- Te słuchowiska zostały zrealizowane na początku XXI wieku. Jednym z najważniejszych miejsc w Polskim Radiu, ale również w naszej pamięci, jest archiwum. To niesamowite słowo "archiwum" oznacza, że są tam nasze najpiękniejsze realizacje i bardzo się cieszę, że sięgamy i przypominamy te utwory. Jest to wielka skarbnica polskiej i światowej literatury (…). To jest powrót do pięknego magazynu rzeczy, które nigdy nie zostały zgubione - słyszymy.

Na sam początek "Tango"

Cykl rozpoczniemy od emisji słuchowiska "Tango" Sławomira Mrożka. - Zaczynamy już 3 kwietnia. Ten utwór wyreżyserował w Teatrze Polskiego Radia mój przyjaciel Wojciech Markiewicz, znakomity reżyser z Krakowa (…), a zagrali w głównych rolach Barbara Krafftówna, Grażyna Barszczewska, Wiesław Michnikowski - opowiada Janusz Kukuła.

- Nasz wielki dramaturg Sławomir Mrożek spełnia wszystkie te warunki, o których powiedziałem przed chwilą odnośnie szukania siebie i słuchania mądrości innych ludzi. Mam nadzieję, że Państwo troszeczkę uśmiechną się i pomyślą o tym, co rządzi światem - dodaje gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Joanna Sławińska

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 27.03.2020

Godzina emisji: 21.10

DS

Zobacz więcej na temat: Joanna Sławińska

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. "Żeby uczestniczyć w kulturze nie trzeba wychodzić z domu"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 22:09
Książki, spektakle teatralne, filmy, słuchowiska - kultura w Sieci ma się dobrze, każdy może znaleźć coś dla siebie. My wybraliśmy dla Państwa najciekawsze pozycje.
rozwiń zwiń