Niedzielne Recitale Chopinowskie w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 11:14
W niedzielę (3 maja) w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli rozpoczął się cykl niedzielnych Recitali Chopinowskich, które będą trwały do września. W związku z aktualną sytuacją w kraju i na świecie, niedzielnych Recitali Chopinowskich w domu urodzenia kompozytora, tym razem słuchamy online. 
Audio
  • Niedzielne Recitale Chopinowskie w nowej odsłonie (Kulturalna Jedynka)
Popiersie Fryderyka Chopina przed domem urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli
Popiersie Fryderyka Chopina przed domem urodzenia kompozytora w Żelazowej WoliFoto: Shutterstock/ASkwarczynski

Przed wirtualną publicznością wystąpią wybitni polscy artyści, którzy swoimi interpretacjami na konkursach chopinowskich wpisali się do historii naszej pianistyki. W niedzielę, jako pierwszy, zagrał Krzysztof Książek.

Jak mówi rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Piotr Wojciechowski, w kolejne niedziele wystąpią m.in. Paweł Wakarecy, Janusz Olejniczak, Wojciech Świtała, Aleksandry Świgut.

Chopin Institute/Youtube

Recitale w domu urodzenia kompozytora stanowią część wieloletniej tradycji, zapoczątkowanej w 1954 roku przez prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianistę i pedagoga.

Recitale w Żelazowej Woli odbywają się co roku, od maja do września. Koncerty będą transmitowane w każdą niedzielę na kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz w mediach społecznościowych.

- W przypadku transmisji online mamy, jako Instytut Fryderyka Chopina, bardzo duże doświadczenie w przeprowadzaniu takich koncertów, pokazywaniu ich ludziom, zarówno od strony wizualnej jak i audialnej. Wiemy, jak przedstawić i obraz i dźwięk tak, by odbiorca był zadowolony - mówi Piotr Wojciechowski. - Oczywiście jest pewna bariera. To nie jest to samo doświadczenie, które mamy będąc na miejscu, ale pewne rzeczy mogą być na korzyść dla odbiorcy. Więcej dźwięków może być zarejestrowanych przez mikrofon, który jest lepiej ustawiony - dodaje.

***

W audycji mówiliśmy także o sztuce "Nowy dekameron" w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, w reżyserii Jacka Głomba. To pierwsza premiera przygotowana zdalnie do wystawienia on-line w dwóch częściach 9 i 10 maja. 

A w cyklu "Trzy minuty o teatrze" Ewy Heine: a to Polska właśnie, czyli o "Weselu" Wyspiańskiego, ale też o "Warszawiance" w kontekście historycznym z uwzględnieniem archiwum Teatru Polskiego Radia. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Piotr Wojciechowski (rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)

Materiały: Dorota Kołodziejczyk, 

Data emisji: 3.05.2020

Godzina emisji: 22.10

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poeta fortepianu, który urodził się w Żelazowej Woli

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 15:30
Jego utwory znają, kochają i grają ludzie na wszystkich kontynentach. Był jednym z najsłynniejszych pianistów w historii, nazywano go poetą fortepianu. Dokładnie 140 lat temu w Paryżu zmarł Fryderyk Chopin. Nasza reporterka udała się jednak do miejsca, gdzie przyszedł na świat. Jak Żelazowa Wola wspomina jednego z najwybitniejszych Polaków?
rozwiń zwiń