Powstaje niezwykłe Polskie Archiwum Filmów Domowych

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłasza nabór filmów do projektu Polskie Archiwum Filmów Domowych. To projekt skupiony na gromadzeniu i digitalizacji filmów prywatnych, domowych tworzonych w powojennej Polsce w kontekście życia codziennego, głównie na taśmach 8 i 16 mm. Wykluczone są filmy w standardzie VHS lub nowszym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sunny studio/shutterstock
O Audycji

Celem archiwum jest ocalenie istniejących, często zapomnianych taśm, a następnie udostępnienie ich na specjalnej platformie internetowej. Archiwum trafi do nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej na stołecznym placu Defilad.

Bezcenne źródło wiedzy o minionych czasach
Inicjator projektu, reżyser filmowy Maciej Drygas, wyjaśnia na czym szczególnie ma polegać to przedsięwzięcie. - Ma to być unikalny zapis parterowej historii Polski. Wolny od publicystycznego kontekstu. Święta rodzinne, domowe uroczystości, wakacje, wycieczki, praca, pielgrzymki, pogrzeby, manifestacje, szkoła. Ale też zwyczajna rejestracja codzienności - mówi Maciej Drygas. Podkreśla, że zwrócił się do muzeum dlatego, że taśmy które w zamierzeniu nie były sztuką po zamieszczeniu ich w muzeum staną się taką sztuką. Organizatorzy zdają sobie sprawę, że tematyka amatorskich filmów powtarza się, bo to były głównie rodzinne uroczystości - chrzciny, urodziny, imieniny, komunie, wesela. Ale są też wakacje, wycieczki, krajobrazy, filmy kręcone w szkołach, w pracy, czy na ulicy. - Te wszystkie materiały są bezcenne - zwraca uwagę Maciej Drygas.

Ostatni moment na uratowanie takich materiałów
Wskazuje, że to już ostatni moment na taki projekt ze względów technologicznych, gdyż taśmy wyszły z użycia już blisko 30 lat temu. - Te filmy były kręcone przez ojców i dziadków obecnych posiadaczy filmów - zauważa reżyser. Podkreśla, że często osoby te nie przykładają wagi do tych filmów i lądują one w piwnicy, na strychu lub wręcz na śmietniku. Zastrzega, że nie muszą to być taśmy dobrej jakości, gdyż zostaną poddane specjalistycznej obróbce. - Ci, którzy nam zaufają dostaną potem filmy na nośniku elektronicznym i będą mogli sobie je oglądać w komputerze lub w telewizorze.

Te prywatne filmy mają być źródłowym materiałem, nietkniętym ręką cenzora, a jednocześnie nie podlegającym artystycznym wizjom.
Pierwsza publiczna odsłona Archiwum zaplanowana jest na grudzień 2020 roku. Projekt realizowany dzięki wsparciu programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura Cyfrowa.

Zgłoszenia można przesyłać do końca maja.

Maciej Drygas to dokumentalista, reżyser filmowy i radiowy, scenarzysta. Jego debiut reżyserski, "Usłyszcie mój krzyk", opowiada o Ryszardzie Siwcu, który w 1968 podpalił się podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. W ten sposób Siwiec protestował przeciwko inwazji na Czechosłowację. Kolejne filmy Macieja Drygasa (oprócz "Stanu nieważkości") również dotyczyły Polski okresu PRL.

Laureat wielu międzynarodowych festiwali. Filmy i słuchowiska radiowe Macieja Drygasa emitowane były przez stacje telewizyjne i radiowe w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Japonii. Od 2013 roku jest przewodniczącym jury Festiwalu Filmów Dokumentalnych Kino z duszą.

Strona projektu Strona projektu - artmuseum.plPosłuchaj całej audycji, w której również:

- o 75. rocznicy wyzwolenia obozów Mauthausen Gusen k/Linzu w Austrii, która minęła 5 maja. Małgorzata Raducha przygotowała felieton o literackich zapisach i świadectwach więźniów: "5 lat kacetu" Stanisława Grzesiuka, "Z diabłami na ty" Władysława Gębika, "Gusen - przedsionek piekła" Jerzego Osuchowskiego i "Dolina śmierci" Józefa Żmija (pierwszy stworzony chronologicznie opis obozów powstały w sierpniu 1945, w planach wydawniczych Instytutu Pileckiego). Ten ostatni dziennik stał się kanwą specjalnej rocznicowej animacji.

- cykl "Poeci Polscy" - spotkanie z polską poezją różnych epok literackich i historycznych, utwory Reja, Kochanowskiego, Sępa-Szarzyńskiego, Słowackiego, Norwida, Miłosza, Szymborskiej i wielu innych autorów w interpretacji aktorów Teatru Narodowego (cykl dostępny dla osób niedosłyszących i głuchych),

- trzy minuty o teatrze: wielcy aktorzy w Archiwum Teatru Polskiego Radia. Tym razem Aleksander Zelwerowicz – aktor, reżyser, pedagog, twórca Warszawskiej Akademii Teatralnej. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Kultura przed snem" w pasmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadziła: Joanna Sławińska

Data emisji: 10.05.2020 r. 

Godzina emisji: 22.08

Playlista
  • ROD STEWART - For Sentimental Reasons
  • Auguścik Grażyna, Garcia Paulinho, - Spoza nas
  • AGA ZARYAN - Piosenka o końcu świata
  • STACEY KENT - What The World Need Now Is Love
  • WANDA WARSKA Szewczyk - Szewczyk
  • Buble Michael - Me And Mrs. Jones