Grzegorz Jarzyna: nie rozumiem decyzji o odmrożeniu teatrów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 11:20
Grzegorz Jarzyna przyznaje, że z jednej strony cieszy go decyzja o odmrożeniu teatrów, które będą mogły wznowić działalność. Jednak z drugiej strony jest zdziwiony, dlaczego odbyło się to teraz, kiedy krzywa zachorowań ciągle rośnie. - Nie było żadnych konsultacji z naszym środowiskiem, nie rozumiem tej decyzji - mówi reżyser.
Audio
  • Grzegorz Jarzyna o wznawianiu działalności przez teatry (Kulturalna Jedynka)
Grzegorz Jarzyna
Grzegorz JarzynaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Zwraca uwagę, że w normalnych czasach teatry w połowie czerwca były zamykane. Poza tym wpuszczenie widzów do teatru wymaga przygotowań, napisania regulaminów, dokonania pewnych inwestycji, a ze strony rządu nie ma wytycznych dla instytucji artystycznych.

Grzegorz Jarzyna podkreśla, że decyzja o wznowieniu działalności musi wiązać się z odpowiedzialnością za widzów. - My się zastanawiamy nad tym, czy jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo w budynku teatralnym naszym widzom - wyjaśnia. Jego zdaniem te teatry, które zapowiedziały wznowienie działalności, podjęły takie kroki, żeby to bezpieczeństwo zapewnić. Twórca przekonuje, że teatr to nie budynek, ale wspólnota i tego uczy pandemia. Na stronie internetowej teatru odnotowano w tym czasie 40 tys. wejść, a więc więcej niż przychodziło widzów w ciągu roku.

TR Warszawa ma zamiar wznowić działalność przedstawieniem plenerowym w Lasku Bródnowskim będącym polemiką z Weselem Wyspiańskiego. - To jest propozycja naszego otwarcia - przekonuje. Grzegorz Jarzyna ma nadzieje, że we wrześniu sytuacja epidemiczna w Warszawie znacznie się polepszy. Obecnie teatr nie ma środków, aby wprowadzić różne zabezpieczenia. Nie stać go również na dopłacanie do przedstawień, a tak by było, gdyby zgodnie z zaleceniami widownia mogła być wypełniona tylko w połowie.

Posłuchaj całej rozmowy, w której Grzegorz Jarzyna wyznaje, jak na niego i jego relacje z innymi wpłynął czas pandemii.

W audycji również:

- krótki portret aktorki Stanisławy Celińskiej,
- felieton Teresy Drozdy o Jaromirze Nohavicy,
- wizyta Michała Montowskiego na wystawie prac Rubensa,
- felieton teatralny Ewy Heine.


Koronawirus w Polsce Koronawirus w Polsce

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Z Grzegorzem Jarzyną rozmawiała: Joanna Sławińska

Gość: Grzegorz Jarzyna (zastępca dyrektora TR Warszawa do spraw artystycznych)

Data emisji: 7.06.2020 r. 

Godzina emisji: 22.09

ag

Czytaj także

"Inni ludzie" Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 22:09
Spektakl TR Warszawa "Inni Ludzie" to sztuka teatralna Grzegorza Jarzyny, której scenariusz oparty jest na na hipo-hopowym poemacie polskiej pisarki - Doroty Masłowskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Jarzyna: Ten czas tęsknoty bardzo dobrze pracuje dla ludzi teatru

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 11:53
- W teatrze więź istnieje w postaci pewnej energii, opartej na empatii, uczuciach. Jestem przekonany, że to co się teraz dzieje pogłębi naszą świadomość teatralną i pogłębi naszą refleksję o kondycji człowieka - mówił o nietypowej dla środowiska artystycznego sytuacji odizolowania od widzów, reżyser Grzegorz Jarzyna, zastępca dyrektora TR Warszawa ds. artystycznych.
rozwiń zwiń