Niektóre teatry powracają też do prób premier, które zostały odwołane ze względu na zamknięcie teatrów. Tak jest m.in. w Teatrze im. Horzycy w Toruniu, gdzie wznowiono próby do "Kariery Nikodema Dyzmy" w reżyserii Piotra Ratajczaka (premiera odbędzie się, w specjalnych warunkach sanitarnych).
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zamknął sezon i przygotowuje się do wcześniejszego otwarcia nowego sezonu z dostosowaniem propozycji repertuarowych do obecnej sytuacji. Sezon rozpocznie już 15 sierpnia, widowiskiem plenerowym "Człowiek na moście", które pokazane zostanie na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy. Natomiast 15 czerwca rozpoczną się próby do planowanego od 2 lat wspólnego spektaklu Teatru w Legnicy i Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Mimo trudności oba teatry chcą wspólnie zrealizować „Króla Leara” Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka. Spektakl reżyseruje Anna Augustynowicz (jedna z najciekawszych reżyserek, dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie), a w roli głównej gościnnie wystąpi Mirosław Zbrojewicz (aktor Teatru Polskiego w Warszawie).
Jacek Głomb, dyrektor teatru w Legnicy zauważa, że kooprodukcje są bardzo ważnym elementem kreowania teatru i to nie tylko dlatego, że koszty rozkładają się na dwie strony, ale z czystej idei spotkania dwóch światów. W spektaklu zagra 16 pań i jeden aktor w roli króla Leara. - Bardzo jestem ciekaw tej współpracy - wyznaje dyrektor. Jego zdaniem, otwarcie teatrów w takim jak obecnie reżimie nie jest najsensowniejsza decyzją. - To bardziej odstrasza widzów niż ich zachęca do przyjścia - przyznaje.
Norbert Rakowski, dyrektor teatru w Opolu podkreśla, że wymiana między zespołami na pewno przynosi nową energię, która daje szansę na nowy, ciekawy efekt. - No i przede wszystkim nową dynamikę tego dyskursu - mówi. Ważne też jest to, że przedstawienie można pokazać szerszemu gronu odbiorów, bo jest grane w dwóch miastach.
Anna Augustynowicz, reżyserka spektaklu, zdradza, że będzie w nim o patriarchacie, a także o miłości do wojny. - Tym dlaczego dla ludzi wojna bywa piękna - mówi.
Premiera "Króla Leara" we wrześniu w Legnicy, miesiąc później w Opolu, gdzie trwa remont teatru.
Cykliczny projekt Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, SzekspirOn//line, ruszy 15 czerwca 2020 roku. Każda z odsłon będzie zaproszeniem do poszerzenia wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira za pośrednictwem różnorodnych narzędzi technologii informacyjnej, a zobaczymy m.in. "Hamleta", "Sen nocy letniej", "Makbeta", "Wesołe kumoszki z Windsoru" oraz "Burzę". Każdemu z tygodni poświęconych poszczególnym dramatom Szekspira towarzyszyć będą: wprowadzenie przybliżające historię powstania utworu, autorskie wariacje na temat prapremier danych tytułów, warsztaty artystyczne prowadzone przez profesjonalnych aktorów, edukatorów i pisarzy, multimedialny wykład o Szekspirze w popkulturze i języku młodzieżowym, dyskusje krytyków, a także czytania performatywne oraz krótkie fragmenty sztuk Szekspira czytane przez znanych aktorów.
20. Tydzień Kina Hiszpańskiego startuje 17 czerwca w pełnym wymiarze, po "odmrożeniu" w kinach Muranów i Luna. 16 nowych filmów, w tym najnowszy film Alejandra Amenabara, twórcy znakomitego filmu "W stronę morza" z Javierem Bardemem.
Po tragicznej śmierci George'a Floyda w Minneapolis w USA, ale tez w innych krajach toczy się dyskusja o niewolnictwie i nierównościach rasowych, a także o tym, jak są przedstawiane w kulturze. Czasami konsekwencje tej dyskusji są zaskakujące. HBO postanowiła usunąć ze swej platformy film "Przeminęło z wiatrem", który oglądały pokolenia widzów, i który został nagrodzony ośmioma statuetkami Oscara, w tym jedną dla czarnoskórej Hattie McDaniel, za drugoplanowa rolę służącej Mummy. HBO Max dopatrzyła się w nim rasistowskich treści. Krytyk filmowy Michał Oleszczyk nie rozumie tej decyzji. Zauważa, że film był kontrowersyjny już w momencie powstania w 1939 roku. Część społeczności afroamerykańskiej krytykowała go za cukierkowy i nieprawdziwy obraz niewolnictwa. HBO Max ma przywrócić film, ale poprzedzi go dyskusją w sprawie niewolnictwa.
"Trzy minuty o Teatrze Narodowym, który na dwóch scenach gra" - felieton Ewy Heine.
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Joanna Sławińska
Materiały: Dorota Kołodziejczyk, Małgorzata Raducha
Data emisji: 14.06.2020 r.
Godzina emisji: 22.07
ag