Wspomnienie o Emilu Karewiczu. "Był człowiekiem renesansu"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 12:40
Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz i świata kultury pożegnali we wtorek (23 czerwca) na warszawskich Wojskowych Powązkach Emila Karewicza. Aktor zmarł 18 marca, jednak - z uwagi na epidemię koronawirusa - pogrzeb został przełożony. W dniu pogrzebu wspominaliśmy najważniejsze role tego popularnego aktora teatralnego, filmowego i radiowego. 
Audio
Emil Karewicz
Emil Karewicz Foto: PAP/Rafał Guz

czytaj więcej
EN_01433941_0006 karewicz 1200.jpg
Ostatnie pożegnanie Emila Karewicza

W audycji wykorzystaliśmy archiwalne wypowiedzi aktora, a o jego pasji do malarstwa i życiu codziennym opowiedział nam jego syn, rzeźbiarz Krzysztof Karewicz. 

- Talent, który mam, odziedziczyłem po tacie. Dopóki tata żył był krytykiem tego co robię, a ja z kolei byłem krytykiem taty - powiedział Martynie Podolskiej Krzysztof Karewicz. - Jego główną pasją było aktorstwo, ale aktorstwo ubarwione o malarstwo to dużo ciekawsza forma - podkreśla i dodaje, że planuje utworzyć izbę pamięci taty. - Tam będą wyeksponowane jego akwarele i prace, które robił akrylami, zdjęcia i wszelkie materiały, które mam. Być może zrobię jeszcze jedną pośmiertną wystawę taty i moich prac - zdradza.


Posłuchaj
45:23 2020_06_23 21_09_56_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Wspomnienie Emila Karewicza (Kulturalna Jedynka)

- Zawsze byłem dumny z taty. Zabierał mnie do teatru w Łodzi i na różne plany filmowe - mówi Krzysztof Karewicz. - Był człowiekiem renesansu i świetnie poruszał się w różnych dramatycznych scenach, komediowych, komponował, pisał, malował, grał - dodaje. 

*** 

Największą popularność Emilowi Karewiczowi przyniosły role oficera gestapo w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", króla Władysława Jagiełły w "Krzyżakach", a zwłaszcza Hermanna Brunnera w serialu "Stawka większa niż życie".

W sumie zagrał w 150 filmach, między innymi w "Bazie ludzi umarłych", "Kanale", "Cieniu", "Bajlandzie", "Sztosie" oraz serialach "Czarne chmury", "Lalka", "Polskie drogi", "Szaleństwo Majki Skowron", "Alternatywy 4", "M jak miłość", "Barwy szczęścia", "Sukces", "Tak czy nie?", "Na dobre i na złe". Występował w teatrach Gdańska, Łodzi, Poznania i - od 1962 r. - Warszawy.

Zagrał m.in. Gospodarza w "Weselu", Piotra Bezuchowa w "Wojnie i pokoju", Juliusza Cezara u Kazimierza Dejmka, Jakuba Szelę, szekspirowskiego Spodka, "Wielkiego człowieka do małych interesów" i Stomila w "Tangu". Występował w Teatrze TV i Teatrze Polskiego Radia.

Emil Karewicz został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Krzysztof Karewicz (grafik, malarz, rzeźbiarz, syn Emila Karewicza)

Materiał: Dorota Piotrowska

Data emisji: 24.06.2020 

Godzina emisji: 21.09

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zamieszkał w zbiorowej wyobraźni Polaków". Wspomnienia o Emilu Karewiczu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 12:57
W wieku 97 lat zmarł Emil Karewicz, popularny aktor filmowy, teatralny i radiowy. Był nazywany "mistrzem epizodu", zagrał w ponad stu filmach. Artystę żegnają ludzie oraz instytucje związane z filmem, teatrem i światem kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz drugiego planu. Wspomnienie o Emilu Karewiczu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 08:50
- To jeden z ostatnich aktorów, który swoją twórczością reprezentował właściwie prawie cały dorobek powojennej kinematografii - mówi w Programie 1 Polskiego Radia historyk filmu Piotr Śmiałowski. 
rozwiń zwiń