"Nad morze, w góry i na mazury". Wystartował festiwal Kino Letnie Sopot - Zakopane

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 11:56
Warto zaplanować wakacje już teraz i wziąć udział w najdłuższym wakacyjnym festiwalu filmowym! Od 1 lipca przez całe wakacje letni festiwal Kino Letnie Sopot - Zakopane zaprasza na codzienne, bezpłatne projekcje filmowe w Sopocie i w Zakopanem. Dodatkowo we wtorki i środy seanse odbywać się będą w Giżycku.
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
34:28 2020_07_05 22_09_32_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Nad morze, w góry i na mazury". Wystartował festiwal Kino Letnie Sopot - Zakopane (Kulturalna Jedynka)

 

Na łodzi jak w sali kinowej

Festiwal filmowy Kino Letnie Sopot - Zakopane, prezentuje filmy w kinie letnim, plenerowym, bezpiecznym w czasie pandemii. Po drodze między Bałtykiem a Tatrami ma swoją wersję mazurską z centrum w Giżycku. Na Mazurach i w portach rzecznych, w których festiwal się zatrzymuje, będzie można oglądać filmy z pokładów łodzi. - Dla żeglarzy, którzy cumują w Ekomarinie w Giżycku i przypływają do Giżycka, żeby obejrzeć film, przygotowaliśmy specjalną częstotliwość radiową - 87,7 MHz. Dzięki niej wszyscy pływający będą moli się znaleźć na kinowej sali - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Adamski, dyrektor festiwalu. 


Moc atrakcji dla kinomanów 

Impreza potrwa aż 62 dni - do 31 sierpnia. Festiwal odbywający się w Zakopanem, Sopocie i Giżycku został podzielony na dni tematyczne. - Rozpoczynamy filmami muzycznymi. W poniedziałki i wtorki prezentujemy klasykę polskiego kina i to są filmy, których dialogi weszły na stałe do naszego codziennego życia tj. "Seksmisja" czy "Killer" - informował Dariusz Adamski. - W środy natomiast będzie można zobaczyć filmy, które zdobyły Oscara, rozpoczynamy "Narodzinami Gwiazdy" z Lady Gagą i Bradleyem Cooperem - zapowiedział organizator. 


W czwartki na festiwalu zostaną pokazane najciekawsze produkcje, które w ostatnich latach były doceniane na prestiżowych festiwalach: w Berlinie, w Cannes czy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Piątki z kolei to prawdziwa gratka dla fanów literatury. W te dni na ekranach pojawią się najgłośniejsze adaptacje filmowe. - Wśród nich zobaczymy takie filmy jak : "Wielki Gatsby", "Mały Książe" czy "Sherlock Holmes" - zapowiedział Paweł Adamski. 


źródło: Warner Bros Polska/Youtube 

125 lat kina 


W tym roku celebrujemy 125 lat kinematografii. W 1985 roku bracia Lumière francuscy wynalazcy, pionierzy kinematografii zorganizowali swoją pierwszą publiczną projekcję filmu, który nosił tytuł "Wyjście robotników z fabryki". 

Z tej okazji w ramach festiwalu zaprezentowane zostaną epokowe perły światowej kinematografii, wyselekcjonowane z tej okazji wspólnie z miesięcznikiem KINO. Obok klasyki będzie można również zobaczyć etiudy młodych studentów polskich szkół filmowych – kontynuatorów braci Lumière, których wyobraźnia wyznaczyła kierunek dla przyszłych pokoleń. 

W ramach festiwalu wszystkie projekcie filmowe są bezpłatne. 

Ponadto w audycji: 

- w tym tygodniu w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie rozpoczyna się letni sezon kulturalny. Powiemy też o zbliżającym się finale ogólnopolskiego konkursu poetyckiego Orfeusz na najlepszy tomik poetycki roku. Więcej w materiale Doroty Kolodziejczyk. 

- w Nowicy w Beskidzie Niskim rozpoczęły się wakacyjne spotkania z ikoną. W warsztatach pisania ikon prowadzonych przez profesjonalnych ikonopisarzy biorą udział uczestnicy z różnych stron Polski. Mają możliwość poznać unikatową technikę tego malarstwa i jego historię. Prowadzący warsztaty mają też na celu wewnętrzną przemianę człowieka. Pisanie ikon jest bowiem równocześnie modlitwą. Będziemy mówić także o warsztatach połączonych z rekolekcjami duchowymi, które potrwają do końca sierpnia. Materiał Moniki Chrobak. 

- Trzy minuty o teatrze Ewy Heine. "Oszuści" w Och- Teatrze, w reżyserii Jana Englerta. Komedia amerykańskiego dramatopisarza, Michaela Jacobsa zadaje pytania o kondycję współczesnej rodziny oraz o… małżeńską nudę.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Materiały: Dorota Kołodziejczyk, Monika Chrobak 

Data emisji: 5.07.2020 r. 

Godzina emisj:22.08

ans 

Czytaj także

"Dużo większe zainteresowanie niż w tamtym roku" - ruszają kina samochodowe i plenerowe

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:35
Od początku tego tygodnia wracają kina samochodowe i plenerowe. Widzowie muszą jednak pozostać w pojeździe lub na wyznaczonym miejscu zarówno przed, w trakcie, jak i po pokazie. Przy wjeździe do kina, każdy widz, powinien też poddać się bezdotykowemu mierzeniu temperatury.
rozwiń zwiń