Baśniowe wycinanki Andersena

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 12:30
Znany pisarz wbrew pozorom w kieszeni nie nosił pióra lecz nożyczki.
Audio

Calineczkę, Królową Śniegu, dziewczynkę z zapałkami i ołowianego żołnierzyka, czyli baśnie Hansa Christiana Andersena, znają niemal wszyscy. Jednak nie wszyscy wiedzą o tym, że znany pisarz nie rozstawał się z nożyczkami. Wycinanki to jego druga, nieznana światu pasja.

Jego biografowie podkreślają, że Christian Andersen, już nawet jako znany pisarz, chodził z nożyczkami w kieszeni. Wycinał wszystko i ze wszystkiego. Bardzo często umiejętność tę wykorzystywał do tego, by zabawiać przyjaciół. Robił wycinanki i improwizował opowieść o tym, co wycinał. Tworzył również  książki z obrazkami dla dzieci przyjaciół, w których umieszczał wycinki z gazet, własne rysunki, wycinanki i zabawne komentarze czy wierszyki. Powtarzają się w nich często motywy obecne także w jego baśniach literackich: łabędzie, bociany, tancerki. Andersen również bardzo dużo rysował.

Zamiłowanie do wycinania zaszczepił Christianowi jego ojciec Hans, który był szewcem. Wówczas szewc robił buty również za pomocą nożyczek. Ojciec bardzo często zabierał swojego syna i żonę do teatru. Rodzinna fascynacja Andersenów teatrem była tak ogromna, że sami stworzyli sobie w domu teatrzyk.

Andersenowie bardzo często bawili się w teatr, odtwarzając obejrzane sztuki oraz te, które razem czytali wieczorami. Zabawa w teatr polegała również na tym, że trzeba było stworzyć postacie, a dokładnie - wyciąć je z różnych materiałów. Tak zaczęła się przygoda Christiana Andersena z nożyczkami.

Andersen od zawsze chciał związać swoje życie i twórczość z teatrem. Próbował w nim swoich sił - pisał, śpiewał, tańczył. Jednak to nie w historii teatru zapisane zostało jego nazwisko. Niezapomniane na całym świecie zostały "Baśnie" Jana Christiana Andersena.

(mb)

Czytaj także

Filharmonia Dwójki: Słowiańskie Baśnie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2008 11:11
Koncert Polskiej Orkiestry Radiowej
rozwiń zwiń

Czytaj także

Google zmienia logo dla Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 19:51
Google zdecydował się uhonorować twórcę bajek dla dzieci, Hansa Christiana Andersena. Dziś przypada 205 rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrzebna nam dziś sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 10:15
Poezja, powieść, malarstwo. Czy można bez nich żyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lot nad kukułczym gniazdem" wciąż aktualny

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 21:07
Sztuka cieszy się ogromnym powodzeniem, ponieważ jest o nas, o potrzebie wolności. I o tym, jak system społeczny wolność ogranicza.
rozwiń zwiń