Muzeum Powstania Warszawskiego w kolejną rocznicę Powstania

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 12:40
Bardzo warszawski program proponuje w nadchodzących dniach Muzeum Powstania Warszawskiego. Obchody 75, rocznicy Powstania już się rozpoczęły. W programie wydarzenia artystyczne, wernisaż, wystawy, konkurs fotograficzny, koncert, nowa płyta i spektakl.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: pixabay

Tegoroczne obchody zostały podporządkowane rygorom wynikającym z pandemii koronawirusa. Rozpoczął je koncert promujący płytę "Astronomia poety, Baczyński". W tym roku interpretacji wierszy poety poległego podczas Powstania podjęli się Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik. Sięgnęli po utwory afirmujące życie, skupiające się na pięknie i przyrodzie. - To, co mnie zainspirowało najbardziej, to świat wewnętrzny Baczyńskiego i ten azyl, który sobie budował w świetle zagrożeń, które wynikały z rzeczywistości otaczającej go - mówi Mela Koteluk. Podkreśla, że poeta był też utalentowanym malarzem, co nie jest tak szeroko znane. Jego prace będą stanowiły oprawę graficzną płyty.


Posłuchaj
46:54 2020_07_26 22_08_12_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Kulturalna Jedynka 26 lipca godz. 22:08

 

Aranżacji muzycznej dokonał Bartek Wąsik z zespołu Kwadrofonik, który zwrócił uwagę, że piosenka rządzi się swymi prawami, więc w tekstach wierszy dokonano niewielkich zmian. Niektóre wersy zostały usunięte, a niektóre powtórzone. - Mam wrażenie, że pewne wyrazy powtarzaliśmy dla wzmocnienia, dla wybrzmienia sensu zdania - wyjaśnia.

Duchowe przeżycia powinien zapewnić monodram Adama Woronowicza według "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. Premiera spektaklu o północy z 1 na 2 sierpnia.

Po raz kolejny ogłoszono konkurs na najlepsze zdjęcie z obchodów rocznicy. Dyrektor muzeum Jan Ołdakowski mówi, że konkurs jest w dwóch kategoriach - zdjęcia i reportażu. - Można fotografie robić komórką, można robić smartfonem. Chodzi przede wszystkim o oddanie emocji - podkreśla. Zachęca, żeby spróbować uchwycić obchody rocznicy również poza Warszawą.

Ze względu na pandemię koncert piosenek powstańczych został przeniesiony z placu Piłsudskiego do parku Wolności przy muzeum.


Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Letnie kulturalne Zakopane,
57. Tydzień Kultury Beskidzkiej,
Prace konserwatorskie prowadzone przez Instytut Polonika na Ukrainie,
Dramatopisanie - program Instytutu Teatralnego
Letni Festiwal Synfonii Varsovii,Wspomnienie o zmarły Bernardzie Ładyszu.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadziła: Anna Stempniak

Materiał: Martyna Podolska 

Data emisji: 26.07.2020 r. 

Godzina emisji: 22.05

ag


 

Czytaj także

Powstanie Warszawskie to była bitwa o Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 11:49
Powstanie trwało 63 dni, a kampania wrześniowa w 1939 roku trwała 36 dni. - Bitwa o Warszawę była o wiele dłuższa niż wojna w 1939 roku - zwraca uwagę historyk, dr hab. Andrzej Zawistowski. Zwraca też uwagę, że Warszawa była stolicą polskiego pastwa podziemnego, więc ten zryw miał ogólnonarodowy charakter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeminęło z wojną: flaga, która przeszła do historii

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 17:11
Flaga została uszyta na polecenie doktora Hieronima Bartoszewskiego w nocy z 28 na 29 września 1944 roku i towarzyszyła polskiej delegacji biorącej udział w rozmowach kapitulacyjnych powstania. Kilka dni temu została przekazana Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaśpiewaj #JednymGłosem dla Powstańców. Akcja Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 17:29
Od 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dzieli nas niewiele ponad miesiąc, ale już teraz warto pomyśleć nad upamiętnieniem wydarzeń z 1944 roku i zaśpiewaniem w wyjątkowy sposób "Pałacyku Michla". Do 28 czerwca można wziąć udział w akcji Muzeum Powstania Warszawskiego #JednymGłosem.
rozwiń zwiń