Za nami VI edycja festiwalu "Stolica Języka Polskiego". "Kultura to nasze DNA"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 13:50
Wybitni twórcy, przepiękne Roztocze, plenerowe spotkania i widowiska na żywo. W dniach 2-8 sierpnia w Zamościu i Szczebrzeszynie odbyła się VI edycja festiwalu "Stolica Języka Polskiego". Patronem tegorocznej edycji Stolicy Języka Polskiego był Cyprian Kamil Norwid.
Szczebrzeszyn
SzczebrzeszynFoto: Shutterstock/difenbahia

Jak mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dyrektor Festiwalu Piotr Duda, festiwal z roku na rok się rozrasta. - To efekt domina, które uruchomiliśmy. Pomysł na "Stolicę Języka Polskiego" rodził się dosyć długo - podkreśla.

- Wiedziałem, że to nie może być event, więc zadałam sobie pytanie: "jeśli nie event to co?". I wyszła taka strategia, którą sobie spisałem: region, kultura, rozwój. Region - bo od razu myślałem, że ten festiwal będzie nie tylko miejscowym wydarzeniem, ale to będzie regionalne albo i może wykroczymy w pewnym momencie poza region. Kultura - bo to jest nasze DNA a rozwój, czyli jak możemy wykorzystać dziedzictwo kulturowe przekuwając się na przedsiębiorczość - wyjaśnia Piotr Duda.  

Piotr Duda podkreśla, że w festiwalu bierze udział coraz więcej rodzin i dzieci. Stąd pomysł na "Małą Stolicę Języka Polskiego". - Zbudowaliśmy program, nad którym cały czas pracujemy, żeby ta "Mała Stolica Języka Polskiego" rozkochiwała całe rodziny w czytaniu - zaznacza. - Musimy zrobić radykalnie coś, co sprawi, że podniesiemy czytelnictwo i będziemy więcej czytać i więcej korzystać z kultury - dodaje. 

Ponadto w audycji:

-  twórcy nominowani do Oscara za film "Twój Vincent" przygotowują kolejną animacjęTym razem będą to "Chłopi" na podstawie powieści Władysława Reymonta

- trwają prace na planie filmu "Powstanie Kardynała" o Stefanie Wyszyńskim

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

Posłuchaj
45:09 2020_08_10_21-09-14_PR1_Kulturalna_Jedynka VI edycja festiwalu "Stolica Języka Polskiego" (Kulturalna Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Data emisji: 10.08.2020 

Godzina emisji: 21.09

kh

Czytaj także

Tam, gdzie przyroda łączy się z literaturą - Festiwal Stolica Języka Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 17:36
Bogaty program, wybitni twórcy i niepowtarzalny, roztoczański klimat. W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Na miejscu nie zabrakło oczywiście dziennikarzy radiowej Jedynki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" w Szczebrzeszynie. Jak smakuje Roztocze?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 12:00
Szczebrzeszyn kiedyś słynął z uprawy tytoniu, a dziś z fasoli. Co można z niej zrobić? Tort, pierogi, roladę, pastę do chleba, pasztet a nawet... doktorat. Kuchnia roztoczańska stoi także kaszami - zapiekanymi w cieście, w bułkach albo podawanymi w formie kotletów z rożnymi sosami.
rozwiń zwiń