Program XVII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera obejmuje: jazz, pop, kabaretowe rewie, teatr, literaturę, sztuki wizualne, historię i tradycje Żydów, Polski oraz Warszawy. Główny plener wydarzeń festiwalowych przenosi się z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser. Koncerty i spektakle odbędą się na małych warszawskich scenach, będą też dostępne online.
- Będzie mniej zagranicznych gości, będzie mniejsze grono uczestników wydarzeń na żywo, ale nie rezygnujemy. Pomimo pandemii stwierdziliśmy, że nie możemy się zamykać. Chcemy wyjść do wszystkich. Zapraszamy! - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor festiwalu Gołda Tencer.
W programie festiwalu dużo kolorytu warszawskiego, przedwojennego, przypominającego genialnych żydowskich twórców ubiegłego stulecia. Dawne piosenki w porywających współczesnych interpretacjach, m.in. Jana Emila Młynarskiego i grupy Combo, w recitalu Moniki Chrząstowskiej, spektaklach kabaretowych aktorów Teatru Żydowskiego czy koncercie "Mieczysław Fogg - co nam zostało z tamtych lat" w wykonaniu Retro Orchestra.
W inauguracyjnym koncercie kantoralnym wystąpił Yoni Rose z Niemiec (online usłyszeć można było też nowojorskiego kantora Yaakova Lemmera oraz Nachmana Turgemana z Izraela). Nie zabraknie pieśni jidysz. Będzie je można usłyszeć w wykonaniu Karstena Troyke, Sharon Brauner z Niemiec oraz zespołu Preβburger Klezmer Band ze Słowacji. Tradycyjne pieśni żydowskie zostaną zaprezentowane podczas projektu "I skrzypce zaczęły grać".
Warszawa Singera po raz pierwszy on-line! I to już od dziś! 😃 👉 Uwaga, ważne informacje: - transmisje będą dostępne na...
Opublikowany przez Festiwal Warszawa Singera Sobota, 22 sierpnia 2020
Dla fanów jazzu wystąpi włoski gitarzysta i kompozytor Francesco Bruno. Artysta zagra z trzema polskimi składami: z Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio oraz grupą Jachna/Kądziela/Gwadera. Gościem będzie także litewski saksofonista i eklektyczny kompozytor Liudas Mockūnas. Na scenie Klubu Pardon ToTu stworzy niezwykły projekt muzyczny z Mikołajem Trzaską. Gwiazdą festiwalu będzie zaś pianista i kompozytor Włodek Pawlik. Nie zabraknie muzyki klasycznej.
W tej szczególnej edycji festiwalu będzie można również uczestniczyć w tradycyjnych cyklach spotkań z literatami i artystami, w promocjach nowości wydawniczych, pokazach filmów, spacerach edukacyjnych po Warszawie, w debatach i warsztatach. W wersji na żywo i online. PROGRAM>>>
37:56 2020_08_23 22_17_20_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Ruszył XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera (Kulturalna Jedynka)
Poza tym w audycji:
Nie żyje prof. Maria Janion. Historyk literatury i badacz romantyzmu zmarła w wieku 93 lat
- Maria Janion - wybitna historyczka literatury, wykładowczyni, profesor nauk humanistycznych, przez wiele lat związana z Instytutem Literackim PAN, Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Gdańskim, autorka książek m.in. o polskim i europejskim romantyzmie zmarła w niedzielę wieczorem, miała 93 lata.
- Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (16-22 sierpnia) - w tym roku - ze względu na wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa - zdecydowana większość wydarzeń w ramach 52. edycji festiwalu zorganizowanej pod hasłem "Górale świata sercem w Zakopanem" odbyła się online.
- "Duchy Teatru" - projekt muzyczno-edukacyjny realizowany przez artystów Teatru Pinokio w Łodzi, mający zwrócić uwagę na pracę ludzi "drugiego planu" takich jak np. kurtyniarz, perukarka, sufler, garderobiana. Częścią projektu jest album muzyczny z piosenkami poświęconymi ich pracy.
- "Powrót Tamary" (reż. Cezary Tomaszewski) w warszawskim Teatrze Studio (recenzja Ewy Heine).
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Magda Mikołajczuk
Data emisji: 23.08.2020
Godzina emisji: 22.15
kk