"Supernova" z Wielkim Jantarem. Za nami 39. Festiwal Debiutów "Młodzi i Film" w Koszalinie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 13:16
Wielkiego Jantara 2020, główną nagrodę dla debiutanckiej produkcji w tegorocznym Konkursie Pełnometrażowych Debiutów fabularnych 39. KFDF "Młodzi i Film" odebrał Bartosz Kruhlik, reżyser obrazu "Supernova". Czterema Jantarami została doceniona jedna z premier - film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". W "Kulturalnej Jedynce" podsumowaliśmy tegoroczną edycję festiwalu. 
Fragment plakatu promującego festiwal
Fragment plakatu promującego festiwalFoto: Mat.promocyjne

Posłuchaj
39:03 2020_09_06 22_17_37_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Za nami 39. Festiwal Debiutów "Młodzi i Film" w Koszalinie (Kulturalna Jedynka)

 

"Supernova" to opowieść na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego. Jedno zdarzenie zmieni życie trzech mężczyzn, co pozwala postawić pytania o istotę przypadku i przeznaczenia. Obraz był już wcześniej nagradzany. Kruhlik zdobył z nim m.in. nagrodę za reżyserski debiut na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Pune 2020.

Ogromnym walorem historii opowiedzianej w filmie jest jej uniwersalność. - To jest klucz, od którego staram się wyjść. Jeśli dla mnie historia nie jest uniwersalna, to zastanawiam się, czy w ogóle chcę ją robić - mówił w rozmowie z Joanną Sławińską reżyser Bartosz Kruhlik. - Gdy film będzie zrozumiały w innej kulturze, języku, to moim zdaniem ta historia jest pełna i słuszna i wydaje mi się, że takie historie zostają z nami na zawsze - dodał. 


"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

Łącznie w konkursie fabularnych debiutów pełnometrażowych prezentowanych było 10 filmów. Czterema Jantarami została doceniona jedna z premier - film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Jan Holoubek odebrał Jantara im. Stanisława Różewicza za reżyserię, a Andrzej Gołda otrzymał statuetkę za scenariusz. Piotr Trojan otrzymał Jantara za główną rolę męską, a za zdjęcia został nim nagrodzony Bartłomiej Kaczmarek. 

Film jest opowieścią o młodym mężczyźnie Tomku Komendzie, który zostaje niesłusznie oskarżony o zabójstwo nastolatki i spędza w więzieniu 18 lat. W rolę matki głównego bohatera wcieliła się wybitna aktorka Agata Kulesza. 

- Dla nas to jest historia zbudowana na dwóch głównych wątkach - opowiadał Joannie Sławińskiej reżyser filmu Jan Holoubek. - Jeden to jest Tomek i jego rodzina, a drugi to śledztwo, które odbywa się od 2016 roku - podkreślił. 


źródło: Kino Helios Polska/Youtube


Za główną rolę kobiecą w premierowym „Fisheye” została doceniona Julia Kijowska, a za muzykę do teg. o filmu Agata Kurzyk. 

O uzasadnieniu werdyktu mówili na antenie Programu 1 Polskiego Radia: Ewa Puszczyńska (przewodnicząca jury) oraz scenarzysta Mateusz Pacewicz (członek jury). 

Podczas sobotniej gali finałowej (5.09) wręczono także Jantary dla filmów krótkometrażowych, których łącznie zaprezentowano w konkursie 71 - 37 fabuł, 19 filmów dokumentalnych i 15 animacji.

Ponadto w audycji: 

 - Prapremiera Nagasaki we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Po powieść  Erica Faye (Grand Prix Akademii Francuskiej za powieść 2010) sięga reżyser Piotr Kamza, by na teatralnej scenie przedstawić dwoje bezdomnych bohaterów, ale - podobnie jak w powieści - tematem jest również bezdomność duchowa wynikająca z braku relacji z najbliższymi i wewnętrznej harmonii. W materiale wypowiedzi reżysera Piotra Kamzy oraz aktorki Ziny Kerste.

 - Trzy minuty o teatrze Ewy Heine: recenzja spektaklu "Trzy dni deszczu" w Teatrze WARSawy, debiutu reżyserskiego Rafała Mohra.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Bartosz Kruhlik (reżyser filmu "Supernova"), Jan Holoubek (reżyser filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Piotr Trojan (odtwórca roli Tomka Komendy), Michał Szcześniak (reżyser filmu "Fisheye), Ewa Puszczyńska, Mateusz Pacewicz (jury konkursu filmów pełnometrażowych)

Data emisji: 6.09.2020 r. 

Godzina emisji: 22.17

IAR/ans 

Czytaj także

Polscy reżyserzy szturmem podbijają zagraniczne rynki filmowe

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 13:40
Polscy twórcy filmowi otrzymują kolejne propozycje pracy od zagranicznych producentów i zaliczają swoje anglojęzyczne debiuty. - Nasze młodsze pokolenie może już teraz pracować wszędzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Smoczyńska, reżyserka serialu "Warrior Nun". Skąd bierze się coraz większe zainteresowanie polskimi reżyserami?
rozwiń zwiń