"Twórczość Dursa Grünbeina w ciekawy sposób łączy się z poezją Zbigniewa Herberta"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 09:50
"Nieliczne przedmioty, na jakie później natrafią motyka, pędzel archeologa, łopata śmieciarza - oto tworzywo, z którego są wiersze" - to słowa niemieckiego poety, eseisty i tłumacza Dursa Grünbeina, który 15 września odbierze tegoroczną Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta.
Durs Gruenbein
Durs GruenbeinFoto: PAP/Adam Warżawa

Posłuchaj
36:22 2020_09_13 PR1_22_16_33_Kulturalna_Jedynka.mp3 Durs Grünbein z Nagrodą Literacką im. Herberta (Kulturalna Jedynka)

 

- Durs Grünbein to wspaniały poeta, warto się zapoznać z jego twórczością. Jego dorobek poetycki i eseistyczny jest bardzo obszerny - zaznaczyła w audycji "Kulturalna Jedynka" Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Gość Anny Stempniak zwróciła uwagę, że laureat urodził się w Dreźnie, dorastał w komunistycznych Niemczech, w reżimie. - To jest coś, co łączy go w ciekawy sposób z twórczością Zbigniewa Herberta - stwierdziła.

Grünbein podkreślał, że cenzura nie pozwalała na czytanie literatury zachodniej, dostęp do współczesnej sztuki był bardzo ograniczony i przez to on dorastał, jego wrażliwość poetycka formowała się, w oparciu o kulturę antyku, bardzo bliską Herbertowi. On w swojej twórczości prowadzi dialog z kulturą antyczną. Konfrontuje rzeczywistość z kulturą antyczną - wytłumaczyła pani prezes.

Dzieduszycka przekazała, że Grünbein bardzo się ucieszył, że uroczystość wręczenia nagrody - początkowo planowana na maj - się odbędzie. - Wskazał, że w ostatnim czasie udzielił wielu wywiadów przez Skype'a, miał poetyckie spotkania przez internet. Ocenił, że to jest jednak taka "ściema" i że marzy o kontakcie z żywą publicznością. Dla niego przyjazd do Warszawy to jest przyjemność - powiedziała. 

Gość radiowej Jedynki poinformowała, że z uwagi na pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia, uroczystość będzie można śledzić online, będzie ona transmitowana poprzez media społecznościowe Fundacji im. Zbigniewa Herberta. - Wszystkich bardzo zachęcamy do oglądania, Grünbein wygłosi swoje przemówienie, będzie czytał swoje wiersze - wyjaśniła.

>>>W najbliższą środę w audycji "Moje książki", po godz. 21.00, będzie można posłuchać rozmowy Magdy Mikołajczuk z Dursem Grünbeinem<<<

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta - utworzona w 2013 roku nagroda literacka przyznawana przez Fundację im. Zbigniewa Herberta, która powstała w 2010 roku z inicjatywy wdowy po poecie, Katarzyny Dzieduszyckiej-Herbert. Celem nagrody jest "wyróżnianie na polu literatury światowej wybitnych dokonań artystycznych i intelektualnych, nawiązujących do świata wartości, wokół których grawitowała twórczość Herberta".

Zbigniew Herbert (1924-1998) był poetą, eseistą, dramatopisarzem i autorem słuchowisk z wykształcenia ekonomistą, prawnikiem i filozofem. Na łamach prasy zadebiutował w 1950 roku a sześć lat później ukazała się jego pierwsza książka - tom wierszy "Struna światła". Do najbardziej znanych i cenionych utworów Herberta należy cykl wierszy o Panu Cogito - "postaci zanurzonej we współczesności, a jednocześnie mocno zakorzenionej w europejskiej tradycji kulturowej".

Poza tym w audycji:

- wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie pt. "Dolabella. Wenecki malarz Wazów",

- Centrum Św. Jana w Gdańsku - Nadbałtyckie Centrum Kultury - zapowiedź wyjątkowego koncertu, w którego programie znalazło się specjalnie zamówione na tę okoliczność dzieło wybitnej kompozytorki młodego pokolenia - Agnieszki Stulgińskiej "Polichromie Świętojańskie",

- premiera szekspirowskiego "Króla Leara" - koprodukcji Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Spektakl reżyseruje Anna Augustynowicz, w roli głównej gościnnie Mirosław Zbrojewicz.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempnia

Data emisji: 13.09.2020 r. 

Godzina emisji: 22.15

kk

Czytaj także

"Duchy Teatru" - niezwykły projekt, który zwraca uwagę na ludzi "drugiego planu"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 10:26
"Duchy Teatru" to oddanie głosu do tej pory właściwie niesłyszalnym pracownikom i pracowniczkom teatru. Celem projektu jest także podkreślenie, że magię miejsca tworzą nie tylko reżyser, aktorzy i aktorki. Liczy się zespół. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe kulturalne miejsce na mapie Warszawy - Scena Relax

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 11:00
Instytucja powstała w miejscu legendarnego kina pod taką samą nazwą. W zabytkowych murach gmachu będącego integralną częścią Ściany Wschodniej uruchomiono nowoczesną scenę i widownię na prawie 600 miejsc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Balladyna w teatrze". Wystawa w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 13:30
Od 20 sierpnia do 13 września 2020 w warszawskiej Kordegardzie prezentowana jest wystawa "Balladyna w teatrze", która została zorganizowana przez Instytut Teatralny, Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Teatralne w związku ze zbliżającym się Narodowym Czytaniem dramatu Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń